Powstał niezwykły serial o polskim Dywizjonie 303

Dziś odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu poświęconego Dywizjonowi 303. Jest to ekranizacja, która od pierwszych sekund wciąga do niesamowitego świata polskich lotników oraz ich historii, zaskakuje wspaniałą kreacją oraz montażem. A co najważniejsze, powstała na podstawie gry War Thunder.

Pomysłodawcą i reżyserem całego serialu jest Dawid Muszyński, autor kilkudziesięciu filmów z gry War Thunder. Zdobywca czwartego miejsca w konkursie z 2014 r. na filmik prezentujący grę, który był emitowany na stoisku War Thundera podczas Gamescom’u oraz laureat trzeciego miejsca w konkursie „Racemode”. Jak sam wspomina: ?pomysł nagrania materiału o Dywizjonie 303 pojawił się w styczniu 2015 roku i moment ten uznajemy za początek produkcji. Było to po premierze mojego krótkiego filmiku historycznego dotyczącego radzieckiego asa pancernego Zinowieja Kołobanowa. Film zyskał spory rozgłos za sprawą publikacji na stronie głównej gry. Wtedy jeden z kolegów zaproponował aby nagrać coś o Polakach i nasz wybór padł na Dywizjon 303.?

Scenariusz serialu bazuje na publikacjach dotyczących samego Dywizjonu 303., w tym ?Sprawie Honoru? Lynne Olson i Stanleya Clouda, ?Dywizjonie 303: walce i codzienności? Richarda Kinga czy znanej każdemu lekturze Arkadego Fidlera ?Dywizjonie 303?. ?Serial przedstawia losy najważniejszych i najskuteczniejszych pilotów. Nie zabraknie w nim takich postaci jak Ludwik Paszkiewicz, Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, czy Mirosław Ferić. W każdym z odcinków bitwa będzie widziana z perspektywy któregoś pilota.? ? podkreślił.

W produkcję serii zaangażowanych jest około 70 osób z polskiej społeczności graczy War Thunder. Oprócz tego w produkcji odcinków pomagają osoby z innych narodowości, głównie brytyjskiej i niemieckiej. ?Część z nich nie widać na ekranie, gdyż zajmują się innymi ważnymi kwestiami takimi jak zbieranie dodatkowych informacji, przygotowanie odpowiednich malowań dla samolotów, pisanie kwestii dla narratora, nagrywanie głosów, czy wreszcie tłumaczenie gotowych odcinków? ? mówi pomysłodawca serialu.

Serial skierowany jest głównie do zagranicznego odbiorcy, a jego celem jest popularyzacja polskiego wkładu w zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Ponadto autorzy zamierzają przybliżyć wiele mało znanych ciekawostek dotyczących historii Dywizjonu, więc polską publiczność serial również powinien zainteresować.

Nowy odcinek serii, opatrzony nie tylko dodatkowym materiałem historycznym, ale także zapiskami i wspomnieniami pilotów odnoszącymi się do wydarzeń przedstawionych w filmie, będzie ukazywał się w pierwszą sobotę każdego miesiąca.

 

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka serii pt. „Turyści Sikorskiego”:

 

Strona FB: Serial: Dywizjon 303

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.