fot. L?va Rauhvargere/LTV.

Powstaną siły szybkiego reagowania pod dowództwem Wielkiej Brytanii

W dniu 30 listopada br., ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Danii, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali w Londynie memorandum, które ma przybliżyć te kraje do utworzenia Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF).

Trzon, liczących około 10 tysięcy żołnierzy, wspólnych sił szybkiego reagowania mają tworzyć jednostki brytyjskie, a kontyngenty pozostałych państw będą zależeć od dostępnych sił i środków.

Joint Expeditionary Force mają osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku, a w jego skład wejdą komponent lądowy, morski oraz powietrzny. Zakres działań będzie obejmował, oprócz misji bojowych, także humanitarne oraz konwencjonalne odstraszanie.

Minister obrony Zjednoczonego Królestwa, Michael C. Fallon powiedział:

W świecie coraz większej niepewności i rosnących zagrożeń, to dobrze, że Wielka Brytania odgrywa wiodącą rolę w rozwoju tych sił wysokiej gotowości. Opierając się na naszych zobowiązaniach podjętych podczas szczytu NATO (który miał miejsce w dniach 4-5 września 2014 roku w Newport na południu Walii ? przyp. red.), pokazuje to nasze zaangażowanie w zakresie zarządzania kryzysowego i wspólnego bezpieczeństwa.

Choć JEF mają być niezależne od NATO, Unii Europejskiej i ONZ, to jej przyszłe dowództwo nie wyklucza wspólnych misji pod egidą powyższych organizacji. Podpisane w Londynie memorandum umożliwi wymianę doświadczeń, zasobów, wspólne szkolenia oraz pogłębianie interoperacyjności sił zbrojnych państw-sygnatariuszy.

Czytaj także:

Powstaje armia Grupy Wyszehradzkiej

NATO ? No Action, Talks Only (Szczyt NATO 2014)

Litwa tworzy siły szybkiego reagowania, by nie dopuścić do powtórki z Ukrainy

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.