fot. Līva Rauhvargere/LTV.

Powstaną siły szybkiego reagowania pod dowództwem Wielkiej Brytanii

W dniu 30 listopada br., ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Danii, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali w Londynie memorandum, które ma przybliżyć te kraje do utworzenia Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF).

Sklep Urodzeni Patrioci

Trzon, liczących około 10 tysięcy żołnierzy, wspólnych sił szybkiego reagowania mają tworzyć jednostki brytyjskie, a kontyngenty pozostałych państw będą zależeć od dostępnych sił i środków.

Joint Expeditionary Force mają osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku, a w jego skład wejdą komponent lądowy, morski oraz powietrzny. Zakres działań będzie obejmował, oprócz misji bojowych, także humanitarne oraz konwencjonalne odstraszanie.

Minister obrony Zjednoczonego Królestwa, Michael C. Fallon powiedział:

W świecie coraz większej niepewności i rosnących zagrożeń, to dobrze, że Wielka Brytania odgrywa wiodącą rolę w rozwoju tych sił wysokiej gotowości. Opierając się na naszych zobowiązaniach podjętych podczas szczytu NATO (który miał miejsce w dniach 4-5 września 2014 roku w Newport na południu Walii przyp. red.), pokazuje to nasze zaangażowanie w zakresie zarządzania kryzysowego i wspólnego bezpieczeństwa.

Choć JEF mają być niezależne od NATO, Unii Europejskiej i ONZ, to jej przyszłe dowództwo nie wyklucza wspólnych misji pod egidą powyższych organizacji. Podpisane w Londynie memorandum umożliwi wymianę doświadczeń, zasobów, wspólne szkolenia oraz pogłębianie interoperacyjności sił zbrojnych państw-sygnatariuszy.

Czytaj także:

Powstaje armia Grupy Wyszehradzkiej

NATO – No Action, Talks Only (Szczyt NATO 2014)

Litwa tworzy siły szybkiego reagowania, by nie dopuścić do powtórki z Ukrainy

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty