S-400 Triumf na ulicach Moskwy, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w 2009 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

Powstanie rosyjsko-armeński Regionalny System Obrony Powietrznej w rejonie Kaukazu

W czwartek, w dniu 30 czerwca br. parlament Armenii ratyfikował rosyjsko-armeńskie porozumienie dotyczące opracowania i ustanowienia jednolitego Regionalnego Systemu Obrony Powietrznej w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w rejonie Kaukazu.

Porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej obrony powietrznej w rejonie Kaukazu w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) zostało przegłosowane przez 111 armeńskich deputowanych: 102 głosowało na ?Tak?, 8 na ?Nie? a jeden wstrzymał się od głosu.

Wiceminister Obrony Narodowej, Ara Nazaryan, wyraził zadowolenie z ratyfikacji porozumienia, stwierdzając, że zapewni ono dodatkowe zasoby dla obrony powietrznej kraju. Z kolei Eduard Sharmazanov, pełniący funkcję wicemarszałka armeńskiego parlamentu stwierdził, że umowa wynika z ?państwowych i narodowych interesów. Wicemarszałek podkreślił bliskie relacje z Federacją Rosyjską, stwierdzając, że Armenia rozwinie jednolity regionalny system obrony powietrznej z krajem, z którym powiązana jest bliskim sojuszem i stosunkami strategicznymi.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) powstała w dniu 15 maja 1992 roku, w konsekwencji podpisania traktatu taszkenckiego o bezpieczeństwie zbiorowym ? traktat uprawomocnił się z dniem 20 kwietnia 1994 roku. Obecnie członkostwo w organizacji posiadają takie kraje jak: Federacja Rosyjska, Republika Białorusi, Republika Kazachstanu, Republika Kirgiska, Republika Tadżykistanu oraz Republika Armenii.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.