Samolot wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye z Airborne Early Warning Squadron (VAW) 115 Liberty Bells. / Wikimedia Commons.

Pożar na amerykańskim lotniskowcu w Japonii

W dniu 18 października br. doszło do pożaru w kabinie samolotu wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye na atomowym lotniskowcu USS Ronald Reagan (CVN-76), stacjonującym w Yokosuce.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 13:30 czasu lokalnego (GMT+9) w bazie morskiej United States Fleet Activities Yokosuka, u wejścia do Zatoki Tokijskiej. Po kilku minutach ekipom ratowniczym udało się ugasić ogień, a nikt z członków załogi okrętu nie odniósł obrażeń. Uszkodzony E-2C Hawkeye należy do Airborne Early Warning Squadron (VAW) 115, zwanego też Liberty Bells.

Przyczyny wypadku zostaną zbadane przez specjalną ekipę dochodzeniową, jednakże według wstępnych informacji przekazanych przez dowództwo VII Floty US Navy, przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej maszyny.

Do pożaru doszło na kilka godzin przed zapowiedzianą wcześniej wizytą na pokładzie lotniskowca japońskiego premiera, Shinz? Abe. Była to pierwsza w historii wizyta japońskiego szefa rządu na amerykańskim lotniskowcu.

Był to drugi w tym roku pożar na amerykańskim lotniskowcu z napędem nuklearnym. W nocy z 11 na 12 sierpnia br. podobny wypadek miał miejsce na pokładzie USS Harry S. Truman (CVN-75). W czasie tankowania zapalił się jeden z myśliwców pokładowych F/A-18C Hornet (czytaj więcej: Pożar na amerykańskim lotniskowcu).

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.