Senator John McCain podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 2017. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Koch/MSC ( Creative Commons Attribution 3.0)

Pożegnanie senatora Johna McCaina

Senator John McCain zostanie pochowany na cmentarzu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w niedzielę 2 września. Ceremonia będzie miała charakter prywatny. Dzień wcześniej w Waszyngtonie odbędzie się główne nabożeństwo żałobne z udziałem władz państwowych i delegacji zagranicznych.

John McCain po wyjściu z niewoli (1973). Źródło: Wikimedia Commons/US National Archives (domena publiczna).

Senator John McCain zmarł w ubiegłą niedzielę 25 sierpnia, po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej, na kilka dni przed swoimi 82. urodzinami. Należał do najważniejszych osobistości politycznych Stanów Zjednoczonych i doświadczonych senatorów. W swej działalności politycznej koncentrował się wokół zagadnień polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa międzynarodowego popierał zdecydowaną politykę wobec Rosji i zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. W 2000 roku bezskutecznie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Udało mu się to 8 lat później, ale przegrał walkę o prezydenturę z kandydatem Partii Demokratycznej Barackiem Obamą. Drogę do polityki poprzedziła służba wojskowa. Ukończył Akademię Marynarki Wojennej w Annapolis, był pilotem Marynarki Wojennej, służył w Wietnamie. W latach 1967-1973 przebywał w niewoli, gdzie był torturowany. Służbę wojskową zakończył w 1981 roku w stopniu kapitana, wkrótce rozpoczęła się jego kariera polityczna. W latach 1983-1987 zasiadał w Izbie Reprezentantów, zaś od 1987 roku nieprzerwanie był senatorem reprezentującym stan Arizona.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w środę od publicznego wystawienia trumny z ciałem w Phoenix – stolicy Arizony. W czwartek w kościele baptystycznym zostanie odprawione nabożeństwo żałobne, po czym trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Waszyngtonu. Tam w sobotę odbędzie główna uroczystość żałobna – zgodnie z wolą McCaina nie będzie obecny prezydent Donald Trump, który będzie reprezentowany przez wiceprezydenta Mike’ a Pence’ a. Niedzielna uroczystość w Annapolis będzie miała charakter prywatny.

 

Źródło: rp.pl, dorzeczy.pl

Komentarze