eurowybory

Prezentacja kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Okręg 2 – woj. kujawsko-pomorskie

Na łamach portalu Nowa Strategia rozpoczynamy nowy cykl. Będzie on ściśle powiązany z wyborami do Parlamentu Europejskiego, a konkretniej z kandydatami aspirującymi do miana europosła. Najprawdopodobniej dwa razy w tygodniu na naszej stronie internetowej i facebook-owym FP będą mogli państwo zapoznać się z sylwetkami jedynek z najistotniejszych ugrupowań politycznych. Zaczynamy!

OKRĘG 2 – WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

PLATFORMA OBYWATELSKA

Jan Vincent Rostowski

źródło: wikimedia.org

źródło: wikimedia.org

Urodzony 30 kwietnia 1951 roku w Londynie. Oprócz polskiego, posiada również obywatelstwo brytyjskie. Pochodzi z rodziny polskich emigrantów. Ekonomista. Ukończył stosunki międzynarodowe, ekonomię i historię na University College London oraz ekonomikę na London School of Economics and Political Science. Był również wykładowcą na obydwu uczelniach. W latach 1989-1991 pełnił funkcję ekonomicznego doradcy ówczesnego wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Od 2002 do 2004 doradzał prezesowi Narodowego Banku Polskiego. Od 2007 do 2013 roku minister finansów w rządzie Donalda Tuska. 14 grudnia 2013 roku został wybrany członkiem zarządu krajowego PO.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Kosma Złotowski

źródło: Oficjalny Profil Kosmy Złotowskiego www.facebook.com/kosmazlotowski

źródło: Oficjalny Profil Kosmy Złotowskiego www.facebook.com/kosmazlotowski

Urodzony 14 stycznia 1964 w Bydgoszczy. Absolwent studiów z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest również posiadaczem tytułu Master of Business, który uzyskał na Dominican University w Chicago w 2004 roku. Pracował, m.in. jako dziennikarz w TVP Bydgoszcz. W polityce oficjalnie od 1990 roku. Wstąpił wtedy w szeregi Porozumienia Centrum i pozostał w jego strukturach aż do 1999 roku. Po krótkim epizodzie w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, w 2002 roku wstąpił do PiS i do dzisiaj przynależy do tego ugrupowania. Były prezydent Bydgoszczy. Senator VI kadencji. Poseł na sejm III i VII kadencji.

EUROPA PLUS TWÓJ RUCH

Kazimiera Szczuka

źródło: wikimedia.org

źródło: wikimedia.org

Urodzona 22 czerwca 1966 roku w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dziennikarka telewizyjna. Prowadziła programy takie jak Pegaz czy Najsłabsze Ogniwo. Zajmuje się również historią literatury i krytyką literacką. Aktywna działaczka feministyczna. Organizatorka pikiet i marszów feministycznych związanych z Dniem Kobiet. Popiera prawo do aborcji.

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Eugeniusz Kłopotek

źródło: wikimedia.org

źródło: wikimedia.org

Urodzony 15 listopada 1953 roku w Chojnicach. Z wykształcenia zootechnik. Ukończył studia na tym kierunku w 1977 roku na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Po zakończeniu nauki podjął pracę w zawodzie. W latach 1982-1988 naczelnik gminy Warlubie. Od 1988 do 1990 zastępca dyrektora wydziału rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. W latach 1994-1997 wicewojewoda bydgoski. Od początku swojej politycznej przygody związany z PSL. Poseł na sejm III, IV, VI i VII kadencji.

 SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

Janusz Zemke

źródło: wikimedia.org

źródło: wikimedia.org

Urodzony 24 lutego 1949 roku w Kowalewie Pomorskim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskał również stopień naukowy doktora z zakresu nauk politycznych w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Od 1969 członek PZPR. Pełnił w partii różne funkcje, m.in. sekretarza ds. propagandy czy sekretarza ds. organizacyjnych. Od 1989 do 1990 I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy. W 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej. W ugrupowaniu tym pozostawał do 1999 roku, wtedy opuścił jego szeregi i zdecydował się przyłączyć do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poseł na sejm X ( Sejm Rzeczpospolitej Ludowej), I, II, III, IV, V i VI kadencji. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

POLSKA RAZEM JAROSŁAWA GOWINA

Maciej Marzec

źródło: polskarazem.pl

źródło: polskarazem.pl

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Radca prawny. Jest wspólnikiem Kancelarii Prawniczej TEBI w Bydgoszczy. Od urodzenia związany z regionem. W 2011 roku kandydował do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej.

SOLIDARNA POLSKA

Ireneusz Stachowiak

źródło: Oficjalny Profil Ireneusza Stachowiaka www.facebook.com/stachowiakpelnomocnikbydgoski

źródło: Oficjalny Profil Ireneusza Stachowiaka www.facebook.com/stachowiakpelnomocnikbydgoski

Mieszka w Inowrocławiu. Z wykształcenia politolog. Zastępca prezydenta Inowrocławia.

KONGRES NOWEJ PRAWICY

Jacek Andrzej Kostrzewa

źródło: Oficjalny Profil Jacka Andrzeja Kostrzewy www.facebook.com/JacekKostrzewaEuro2014

źródło: Oficjalny Profil Jacka Andrzeja Kostrzewy www.facebook.com/JacekKostrzewaEuro2014

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Urzędu Marszałkowskiego w tym mieście. Niegdyś pracownik PAN w Toruniu. Ekspert od ochrony środowiska.

RUCH NARODOWY

Marta Cywińska

źródło: narodowcy2014.pl

źródło: Oficjalny Profil Marty Cywińskiej www.facebook.com/pages/Marta-Cywińska

Urodzona 22 lutego 1968 roku w Białymstoku. Dr nauk humanistycznych, prozaiczka, felietonistka, krytyk literacki, tłumacz literatury frankofońskiej, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, autorka około dwudziestu książek naukowych i literackich. Publikuje regularnie w języku francuskim w różnych krajach świata. W latach dziewięćdziesiątych, od momentu reaktywacji w 1989 r., była związana z Młodzieżą Wszechpolską. Obecnie współpracuje z Sekcją Kobiet Ruchu Narodowego.

 

*Autor powyższego komentarza opisując sylwetki zaprezentowanych kandydatów korzystał z informacji opublikowanych w internecie.

 

Komentarze

Politolog - absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się polityką współczesną i okresem II wojny światowej. Ponadto jest pasjonatem piłki nożnej i muzyki rap.

Najpopularniejsze posty