eurowybory

Prezentacja kandydatów do Parlamentu Europejskiego Okręg 3 – woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie

Na łamach portalu Nowa Strategia rozpoczynamy nowy cykl. Będzie on ściśle powiązany z wyborami do Parlamentu Europejskiego, a konkretniej z kandydatami aspirującymi do miana europosła. Najprawdopodobniej dwa razy w tygodniu na naszej stronie internetowej i facebook-owym FP będą mogli państwo zapoznać się z sylwetkami jedynek z najistotniejszych ugrupowań politycznych. Zaczynamy!

OKRĘG 3 – WOJEWÓDZTWO PODLASKIE I WARMIŃSKO-MAZURSKIE

PLATFORMA OBYWATELSKA

Barbara Kudrycka

Barbara Kudrycka / fot. Dziennik Bałtycki

Barbara Kudrycka / fot. Dziennik Bałtycki

Urodzona  22 stycznia 1956 w Kolnie. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę naukową kontynuowała na Uniwersytecie w Białymstoku gdzie otrzymała tytuł profesorski. Przez długi czas zajmowała również stanowisko Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. Autorka kilku książek oraz licznych artykułów naukowych. Jest członkinią Transparency International Polska oraz Amnesty International.

Karierę polityczną zaczynała w 1978 roku w ramach partii PZPR. Dwa lata później zapisała się do NSZZ „Solidarność”. Od 2004 zasiadała w Parlamencie Europejskim, do którego została wybrana z list Platformy Obywatelskiej. Jej działalność w PE można było obserwować w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych a także delegacji do spraw stosunków z Białorusią. W rządzie Donalda Tuska pełniła urząd ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego skąd została odwołana w roku 2013.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Karol Karski

Karol Karski / Źródło: strona prywatna

Karol Karski / Źródło: strona prywatna

Urodzony w 1966 roku w Warszawie. Były wiceminister Spraw Zagranicznych, uznany specjalista prawa międzynarodowego. Zasiadał w ławach Sejmu RP V i VI kadencji. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa międzynarodowego i europejskiego. Członek Zarządu Polskiej Grupy Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA). Karierę polityczną zaczynał jako samorządowiec. W 2005 roku został wybrany do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Dał się poznać jako wybitny specjalista w rolach przewodniczącego Komisji Sejmowych. W 2007 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję a następnie objął tekę wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W roku 2011 nie udało mu się uzyskać mandatu poselskiego.

Europa Plus Twój Ruch

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska / Źródło: strona prywatna

Małgorzata Kowalska / Źródło: strona prywatna

Urodzona w Hajnówce. Absolwentka romanistyki oraz filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.  Dwukrotna stypendystka rządu francuskiego. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej i Społecznej w Instytucie Socjologii UwB. W latach 90′ była współzałożycielką oraz członkinią Unii Pracy. Pasjonuje się problemami demokracji,  koncepcją integracji europejskiej oraz filozofią współczesną. Od lat współpracuje z „Krytyką Polityczną”.

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Stanisław Żelichowski

Stanisław Żelichowski / Źródło: Wikimedia Commons

Stanisław Żelichowski / Źródło: Wikimedia Commons

Urodzony w 1944 roku. Absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jeden z najbardziej doświadczonych polskich polityków. Karierę poselską zaczynał  w czasach PRL, kiedy to wszedł w skład Sejmu IV kadencji i kontynuuje ją do dnia dzisiejszego. W latach 2001 – 2003 obejmował stanowisko Ministra Środowiska. Pełnił również rolę przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL. Do tej pory dwukrotnie ubiegał się o miejsce w Parlamencie Europejskim w 2004 i 2009 roku jednak bez powodzenia.

SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

Tadeusz Iwiński

Tadeusz Iwiński / fot. interia.pl

Tadeusz Iwiński / fot. interia.pl

Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz doktor habilitowany nauk politycznych Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR gdzie wykładał w latach 1973-1990. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Karierę polityczną zaczynał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której był członkiem w latach 1967- 1990. Następnie był jednym z założycieli partii Socjaldemokracja Rzeczpospolitej Polskiej. Z powodzeniem startował do Sejmu z list wyborczych Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz koalicji Lewica i Demokraci. Pełnił również funkcje wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu oraz sekretarza stanu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Leszka Millera. W 2009 roku bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD-UP. Wartym odnotowania jest fakt, iż kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej deklaruje znajomość 10 języków: angielskiego, francuskiego,  portugalskiego, rumuńskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, japońskiego, rosyjskiego, arabskiego, łaciny oraz esperanta.

POLSKA RAZEM JAROSŁAWA GOWINA

Jacek Żalek

Jacek Żalek / Źródło: natemat.pl

Jacek Żalek / Źródło: natemat.pl

Urodzony w 1973 roku. Ukończył studia na Uniwersytecie w Białymstoku a następnie podjął pracę w samorządzie terytorialnym. W 2006 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na radnego sejmiku podlaskiego. Wkrótce przeszedł do Platformy Obywatelskiej, z listy której ponownie został radnym województwa w przedterminowych wyborach w maju 2007. Przewodniczył Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz kierował podlaskim sztabem kampanii Bronisława Komorowskiego na urząd Prezydenta RP. Dał się poznać także jako publicysta min. Rzeczpospolitej.

SOLIDARNA POLSKA

Maciej Mojzesowicz

Zamieszkały w Salnie w gminie Koronowo. Rolnik.

KONGRES NOWEJ PRAWICY

Andrzej Wyrębek

źródło: https://www.facebook.com/wyrebek.knp

źródło: https://www.facebook.com/wyrebek.knp

Ma 51 lat. Pochodzi z Olsztyna. Ukończył studia medyczne.  Lekarz z ponad 25-letnim doświadczeniem, obecnie zatrudniony w olsztyńskim szpitalu. Katolik i konserwatysta.

RUCH NARODOWY

Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki / Źródło: Radio Olsztyn

Piotr Lisiecki / Źródło: Radio Olsztyn

Urodzony w 1972 roku. Historyk, wydawca kilku pism specjalistycznych, ekspert w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich. Prezes okręgu warmińsko-mazurskiego Unii Polityki Realnej. Prezes Klubu Strzeleckiego “Kormoran” oraz prezes oddziału olsztyńskiego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Mieszka w Olsztynie.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: „Prezentacja kandydatów do Parlamentu Europejskiego Okręg 2 – woj. kujawsko-pomorskie”
CZYTAJ TAKŻE: „Nowy cykl na łamach Nowej Strategii! Sylwetki kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Okręg 1 – woj. pomorskie”

*Kandydaci z ramienia Solidarnej Polski w tym okręgu wyborczym mają zostać ogłoszeni w najbliższych dniach, wtedy też poszerzymy prezentację jedynek o przedstawicieli tego ugrupowania.

*Autor powyższego komentarza opisując sylwetki zaprezentowanych kandydatów korzystał z informacji opublikowanych w internecie.
Chcesz być na bieżąco? Polub nas!

 

Komentarze

Student Polityki Społecznej na UwB w Białymstoku. Ukazuje świat mediów i polityki w krzywym zwierciadle felietonu.

Najpopularniejsze posty