Fot. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (bbn.gov.pl).

Prezydent Duda podpisał wniosek o użyciu sił zbrojnych

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), w dniu 18 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek premier Beaty Szydło o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w Iraku i Kuwejcie.

Zgodnie z decyzją, w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku, Kontyngenty w Iraku i Kuwejcie wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z Państwem Islamskim (ISIS).

W Państwie Kuwejt (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności do 150 żołnierzy i pracowników wojska, wyposażony w cztery myśliwce wielozadaniowe F-16 Jastrząb z zasobnikami rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110, prowadząc operacje lotnicze w zakresie rozpoznania.

Natomiast w Republice Iraku (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) użyty zostanie Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności do 60 żołnierzy i pracowników wojska, składający się z jednostek Wojsk Specjalnych, które zajmą się doradztwem i szkoleniem sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Postanowienie Prezydenta RP zostało wydane na wniosek Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 2 pkt 1 lit. c w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510).

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności nr 1267 z 15 października 1999 r., nr 2170 z 15 sierpnia 2014 r., nr 2178 z 24 września 2014 r., nr 2199 z 12 lutego 2015 r., nr 2249 z 20 listopada 2015 r. oraz nr 2253 z 17 grudnia 2015 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj także:

Szef BBN ujawnił miejsce stacjonowania F-16 i sił specjalnych na Bliskim Wschodzie

Znamy datę wysłania polskich F-16 do Syrii

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne

Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?

Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.