F-16C Block 52+. /Fot. Michał Kuna Foto | https://www.facebook.com/michalkunafoto/

Priorytety MON w 2017 roku [WIDEO]

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z premier Beatą Szydło i Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem, przedstawił najważniejsze plany swojego resortu związane z bezpieczeństwem narodowym Polski w 2017 roku.

Jako pierwsza przemawiała premier Beata Szydło, która w ramach przeglądu resortów Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka podziękowała obu ministrom za przygotowanie ważnych, ubiegłorocznych wydarzeń, które odbywały się w Polsce: Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO. Później głos zabrał szef MON, który podkreślił, że w 2017 roku modernizacja techniczna wojska ma skupić się na obronie przeciwrakietowej, cybernetycznej i na Bałtyku, priorytetem jest też realizacja decyzji ws. rozmieszczania wojsk sojuszniczych w Polsce. Dodał, że wydatki budżetowe MON w 2016 roku, przeznaczone na modernizację techniczną, zostały wydane w 99,9%.

Program „Wisła”, obrona cybernetyczna, okręty podwodne, program „Homar”, zakup myśliwców F-16:

W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową. Zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem ?Wisła?. Skupimy się także na obronie cybernetycznej. Na obronę cybernetyczną zostanie przekazany ponad miliard złotych. Skupimy się również na kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne. To są nasze główne kierunki działania, które poza obroną powietrzną obejmują także program „Homar” oraz zapewne ? w zależności od przebiegu negocjacji o których teraz myślimy ? być może wzmocnienie możliwości naszej floty powietrznej, a dokładniej samolotów F-16. Ta sprawa jest obecnie w trakcie analiz.

Wojska amerykańskie i natowskie w Polsce:

Ważnym, głównym zadaniem, które stoi przed nami jest przede wszystkim realizacja postanowień zarówno szczytu NATO, jak i umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej dyslokacji i obecności wojsk sojuszniczych na terenie Rzeczpospolitej. Wojska zostaną dyslokowane na obszarze zachodniej części kraju ? od Żagania aż po Drawsko Pomorskie, a także na wschodniej części kraju, gdzie będzie stacjonowała Batalionowa Grupa Bojowa w ilości 900 żołnierzy. (?) W Powidzu będą stacjonowały wojska lotnicze w ilości co najmniej 1.000 żołnierzy. To oznacza, że w stosunku do zamiarów liczba wojsk sojuszniczych ? amerykańskich i natowskich ? przewyższy 6 tys. żołnierzy. Oczywiście część z nich z terenu Polski będzie dyslokowana i będzie podejmowała ćwiczenia zarówno na terenie naszych północnych sąsiadów, państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych. Obecność wojsk sojuszniczych będzie koordynowana pod nadzorem zespołu międzyresortowego, którego kierownictwo Pani Premier powierzyła ministrowi obrony narodowej.

Wojska Obrony Terytorialnej i wzrost liczebności Sił Zbrojnych do 125-130 tys. żołnierzy:

Ważne w 2017 roku będzie rozwijanie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz zwiększenie liczebności armii. Trzy pierwsze brygady, jak wiadomo zostały sformowane w końcu ubiegłego roku. Trzy następne w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim w roku 2017. Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii do 125-130 tys. żołnierzy. Jak wiadomo do 2019 roku chcemy, żeby liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy. Sprawa obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla siły polskiej armii. Obrona terytorialna wyposażona w najnowocześniejszą broń m.in. bezzałogowe środki bojowe, ale także najnowocześniejszą broń związaną z rakietami krótkiego zasięgu.

Reforma dowodzenia Sił Zbrojnych RP:

Najbliższy rok wymagać będzie reform w strukturze ustawowej dotyczącej zmiany systemu kierowania i dowodzenia polską armią ? to najważniejsza decyzja ustawowa, którą przedłożymy rządowi. Zakończyły się już ustalenia wewnątrz-resortowe, teraz ten projekt przejdzie do rządu. Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego.

Śmigłowce wielozadaniowe:

Program śmigłowcowy, o którym była mowa w zeszłym roku, będzie w tym roku zrealizowany ? chodzi o 16 śmigłowców ? 8 przeznaczonych dla sił specjalnych i 8 przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu.

Źródło: mon.gov.pl: #RokNowychZadań

Czytaj także:

Abramsy na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Śmigłowce AgustaWestland AW101 dla Marynarki Wojennej RP?

Używane F-16 dla Polski?

IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.