Źródło: Wikimedia Commons/Mathiasrex

Program obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie

15 sierpnia w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego, których głównym elementem będzie defilada wojskowa na Alejach Ujazdowskich.

Święto Wojska Polskiego ustanowione w 1992 dla upamiętnienia bitwy warszawskiej (znanej także jako „cud na Wisłą”) sięga tradycjami do przedwojennego Święta Żołnierza. O historii Święta Wojska Polskiego i znaczeniu bitwy warszawskiej więcej w poniższych artykułach:

Program [1][2]

  • 9:00 ? Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
  • 10:15 ? uroczystość odsłonięcia tablicy na kolumnie Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej żołnierzom wyklętym
  • 10:45 ? złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • 11:00 ? uroczystość wręczenia nominacji generalskich, orderów i odznaczeń wojskowych na dziedzińcu Belwederu
  • 12:00 ? defilada wojskowa na Alejach Ujazdowskich
  • od godziny 13:00 ? Festyn Żołnierski w parku Agrykola

W defiladzie weźmie udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierze z 9 innych państw, ponad 150 pojazdów wojskowych oraz ponad 50 samolotów i śmigłowców. Nie zabraknie też pododdziałów historycznych i grup rekonstrukcyjnych. W defiladzie weźmie też udział pododdział utworzony na bazie organizacji proobronnych, które brały udział w ćwiczeniach Anakonda-16.

Natomiast w festynie w parku Agrykola zaprezentowanych zostanie kilkudziesiąt egzemplarzy współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych, a wśród nich czołgów Leopard  2A5 oraz amerykańskie Abramsy) transporterów opancerzonych  Rosomak, sprzętu jednostek specjalnych i rozpoznawczych (MRAP, quady, HMMWV), armatohaubic Dana, wyrzutni rakietowych Langusta, przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych Osa i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Biała, radarów, transporterów minowania Kroton i rozpoznania inżynieryjnego TRI, trałów, bezzałogowych statków powietrznych i samochodów rozpoznawczych.

Uroczystości odbędą się także w innych miastach Polski.

[1] – informacje ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej

[2] – informacje ze strony Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Komentarze