missilethreat.com

Prototyp rakiety Sarmat w październiku?

Do końca roku Rosja zakończy prace nad prototypem nowego, ciężkiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat. Poinformowały o tym w piątek rosyjskie źródła z kompleksu wojskowo-przemysłowego.

>>> Kolejne pociski balistyczne dla rosyjskich wojsk rakietowych <<<

Wcześniej informowano, że nowy pocisk będzie gotowy w 2014 roku, potem datę ukończenia przełożono na czerwiec br., jednakże producent, Krasnojarskie Zakłady Budowy Maszyn, zastrzegły, iż obecne prace nad systemem zostały wykonane na poziomie 60%.

Agencja TASS podała, że:

Według skorygowanego harmonogramu, prototyp Sarmata będzie gotowy pod koniec września lub na początku października. Zakłady wykonują swoje prace, ale wszystko zależy od dostarczenia na czas komponentów przez podwykonawców.

W styczniu br. Jurij Borysow, wiceminister obrony Rosji, poinformował, że:

Prototyp będzie miał dokładnie takie same gabaryty i masę, jako przyszła wersja bojowa. Zamiast głowicy MIRV (Multiple independently targetable reentry vehicle ? przyp.red.) prototyp będzie wyposażony w głowicę ćwiczebną. Post-booster (pojazd powrotny z głowicami ? przyp.red.) nie będzie odpalony. Sarmat zostanie wystrzelony kilkadziesiąt metrów nad silosem i spadnie w pobliżu.

O pocisku Sarmat pisaliśmy w: Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

R-X-? Sarmat (SS-30 ??)

Sarmat, który jeszcze nie posiada formalnej nazwy w nomenklaturze rosyjskiej i natowskiej, to zapowiedziany w 2011 roku ciężki, międzykontynentalny pocisk balistyczny, planowany jako następca rodziny R-36M, ponad 200-tonowego kolosa, największego pocisku w swojej klasie i będącego w służbie od 1967 roku.

Nowy, około 100-tonowy pocisk również zasilany paliwem ciekłym, ma być w służbie od 2022 roku, tak zapowiedział w dniu 11 grudnia 2011 roku generał-lejtant Siergiej Karakajew, dowódca wojsk strategicznych. Throw-weight pocisku, czyli łączna masa 10 głowic jądrowych, instrumentów i oprzyrządowania pocisku ma wynieść 4.350 kilogramów, co pozwoli na zasięg około 10.000 kilometrów. W rakiecie ?Sarmat? zostaną zrealizowane maksymalnie osiągalne na współczesnym poziomie rozwoju wymogi dla systemów rakietowych strategicznego przeznaczenia ? powiedział Karakajew.

Prototyp rakiety miał powstać w 2014 roku, a testy miały odbyć się w kolejnym. Seryjna produkcja ma ruszyć w 2018 roku, co pozwoli na dotrzymanie zapowiedzianych terminów. Decyzja o skonstruowaniu ciężkiego ICBM na paliwo ciekłe wynika z założeń pokonania ? według zapowiedzi Rosjan ? każdego systemu antyrakietowego Stanów Zjednoczonych.

Na początku 2015 roku, gen. Karakajew zapowiedział rozmieszczenie pierwszych pocisków Sarmat w bazie Dombarowskij (miasto zamknięte ZATO Komarowskij) podporządkowanej 13. Dywizji Rakietowej (JW 68545) w obwodzie orenburskim oraz w Użur-4 (62. odznaczona Orderem Czerwonego Sztandaru Dywizja Rakietowa; JW 32441) w Kraju Krasnojarskim. W obu bazach obecnie stacjonują ciężkie pociski R-36M2 Wojewoda.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.