Przemysław Piotrowski ?Radykalni. Terror? ? recenzja

Wyobraźmy sobie flagi tzw. Państwa Islamskiego swobodnie powiewające w Paryżu, Berlinie czy Londynie? Niemożliwe? W najnowszym thrillerze Przemysława Piotrowskiego początek drugiej dekady XXI wieku to Europa dezintegrująca się, toczona rakiem islamskiego fundamentalizmu, wstrząsana zamachami, zamieszkami, a nawet powstaniami. To Europa gdzie najszybciej rosnącą falą przestępstw są zabójstwa honorowe, handel ludźmi powrócił do swojej dawnej, bestialskiej formy, a policja religijna surowo karze niewiernych zapuszczających się w strefy ?no-go?, gdzie obowiązuje bezlitosny szariat. W całym tym piekle na ziemi grupka przyjaciół przemierza setki kilometrów, by wymierzyć sprawiedliwość oprawcom. A wystarczy tylko jedna iskra, by z religijnego kotła i puszczonej z cugli skrajnej prawicy, Stary Kontynent ogarnęła potworna hekatomba, nieznana wcześniej w historii?

Na początek muszę powiedzieć, że nie czytałem jak dotąd wcześniejszych dwóch publikacji Autora, jak i nasz Portal nie recenzował żadnej książki Wydawnictw Videograf SA, stąd była jeszcze większa chrapka na tę książkę. Pierwsze co rzuca się w oczy to okładka. Jest naprawdę mocna: przedstawia zamaskowanego mężczyznę z długą, ząbkowaną maczetą trzymającego odciętą głowę, a w tle widzimy flagę tzw. Państwa Islamskiego, powiewającą pod Wieżą Eiffela? Straszne. Poza tym książka jest solidnie wydana, pomimo miękkiej okładki, na jej wewnętrznych stronach widzimy dwie poprzednie książki Autora, czyli ?Kod Himmlera? oraz ?Droga do piekła?. Z kolei na przednim skrzydełku kilka krótkich recenzji innych polskich Autorów thrillerów. Zapowiada się ciekawie.

Akcja powieści rozgrywa się w sierpniu i wrześniu 2023 roku, lecz co kilka rozdziałów chronologicznie przedstawiających fabułę i wpisów z pamiętnika jednej z głównych bohaterek, Autor przenosi nas o dekadę później, co jak się okaże będzie celowym zabiegiem i zapowiedzią kolejnych części serii ?Radykalni?. Ciekawa jest budowa samych rozdziałów, których tytuły to imiona wybranych bohaterów, prowadzących prawie zawsze narrację w pierwszej osobie. To ciekawa forma, która bardzo przypadła mi do gustu.

Bohaterowie. Powieść zaczyna się romansem studenta z Polski, Jakuba Polaka z piękną Marokanką, Nawad, w słonecznej Hiszpanii oraz wizytą przyjaciela Michała z jego dziewczyną Moniką, która z kolei była siostrą najlepszego druha Jakuba, Krzyśka. Sielanka kończy się, gdy czwórka bohaterów zostaje porwana przez Arabów, którzy okazują się być? ojcem i braćmi Nawad. Będący skrajnymi radykałami mężczyźni dokonują kary na nierządzie swojej córki i siostry, która zhańbiła swój ród z niewiernym, oblewając ją silnie żrącym kwasem, co kończy się zgonem kobiety, dopiero co będącej w stanie błogosławionym i ciężko kalecząc pozostałą trójkę. Na domiar złego, Monika zostaje brutalnie zgwałcona i porwana? Jakub i Michał trafiają do szpitala, lecz to dopiero początek opowieści. Po wykurowaniu obu mężczyzn, z Francji przyjeżdża brat Moniki, wspomniany Krzysiek, który jak się okazuje jest żołnierzem elitarnej francuskiej Legii Cudzoziemskiej, mającej za sobą bojowy chrzest w starciach z islamistami w Afryce. Razem z włoskim legionistą, Franco, który zaoferował pomoc Krzyśkowi, czterej mężczyźni wyruszają w szalenie niebezpieczną drogę, najpierw do Barcelony, a później Paryża, który w 2023 roku jest gniazdem szarańczy skrajnego fundamentalizmu religijnego.

Język. Cóż, Autor tak barwnie opowiada nam historię ogromnego bólu straty ukochanej i nienarodzonego dziecka, chęci zemsty, rodzącej się nienawiści wobec islamistów, jak i wielu krwawych scen, które są codziennością Europy A.D. 2023 czy brutalnego traktowania kobiet w świetle srogiego prawa szariatu, że niniejsza książka jest naprawdę dla Czytelnika o stalowych nerwach. Z jednej strony to wielki atut, gdyż dzięki temu mamy naprawdę powalający i trzymający w napięciu thriller, ale z drugiej niestety mocno oddziaływuje na wyobraźnię. Wspomniana na początku dominująca forma opowiadania w pierwszej osobie, to dla mnie osobiście jeden z najmocniejszych atutów, dzięki któremu Czytelnik może wczuć się w bohatera, potęgując jego solidarność z ofiarami, jak i wzbudzając gniew wobec oprawców. Pełny realizm.

Ocena. Bez namysłu muszę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w tym roku, a z racji, że jestem molem książkowym, to naprawdę kilku pretendentów do tego ?tytułu? już wcześniej miałem w swoich rękach. ?Radykalni. Terror? to powieść brutalna, bez skrupułów obnażająca zagrożenia fundamentalizmów, ukazująca pierwotne zło, które niszczy nie tylko ofiary, ale i tych, którzy chcą wymierzyć sprawiedliwość. Nasi bohaterowie w drodze do Paryża po wendettę są targani wyrzutami sumienia, ale też gniewem i nienawiścią wobec oprawców, zauważający jak ten ciężki życiowy test całkowicie ich zmienia. Całkowicie. Zło rodzi zło. Akcja powoduje reakcję. Świat wartości moralnych upada, a wraz z nim ludzie. Tło powieści, mianowicie sytuacja w Europie A.D. 2023, to kolejny wymiar, poddający pod ocenę nią jako całość. Skłania do refleksji nad trwającą obecnie wojną z terroryzmem i wzbudza trwogę co do najbliższej przyszłości.

Komu więc mogę ją polecić? Na pewno osobom, dla których tego typu thrillery to chleb powszedni. Lektura ta wymaga twardych nerwów, nie tylko z uwagi na brutalny opis, jak i język, ale wspomniane tło społeczno-polityczne. To naprawdę ciężka literatura, więc czytacie na własną odpowiedzialność…

P.S. Podobnie jak Autor w posłowie, mam nadzieję, że świat ?Radykalnych? pozostanie na kartach powieści, a ludzkość nie pogrąży się we wzajemnej nienawiści i wojnie cywilizacji.

PRZEMYSŁAW PIOTROWSKI (ur. 5 czerwca 1982 roku) ? zielonogórzanin, były dziennikarz sportowy, a potem śledczy w ?Gazecie Lubuskiej?. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, studiujący również w Hiszpanii i USA. Kocha podróże i nowe wyzwania. Pasjonat sportu, podróży, geografii i historii. Wychowany na Stephenie Kingu, Grahamie Mastertonie, Connie Igguldenie i Bernardzie Cornwellu. Zadebiutował entuzjastycznie przyjętym thrillerem ?Kod Himmlera?, następnie wykreował mroczny świat w ciężkiej gatunkowo ?Drodze do piekła?. Najnowsza powieść ? ?Radykalni. Terror?, to pierwsza część cyklu ?Radykalni?.


Autor: Przemysław Piotrowski

Tytuł: Radykalni. Terror

Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf SA

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7835-578-6

Liczba stron: 408

Format: 13,5 x 20,8 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.