fot. kremlin.ru

Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej sił zbrojnych FR

Szef rosyjskiego MON, gen. Siergiej Szojgu poinformował, że na osobisty rozkaz prezydenta Władimira Putina rozpoczęto sprawdzanie gotowości bojowej sił zbrojnych w Południowym Okręgu Wojskowym, a także części sił na zachodzie i północy kraju. W odpowiedzi na te informacje, szef polskiego MON zarządził zwołanie specjalnej odprawy w resorcie.

W dniu 25 sierpnia br. o godz. 7:00 rano czasu moskiewskiego (GMT+3), rozkazem prezydenta Władimira Putina, w stan pełnej gotowości bojowej postawiono jednostki Południowego Okręgu Wojskowego FR, elementy Zachodniego, Centralnego i Północnego Okręgu Wojskowego FR, Floty Północnej Marynarki Wojennej, dowództw Wojsk Powietrznodesantowych (WDW) oraz lotnictwa transportowego Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS). Gotowość zostanie odwołana w dniu 31 sierpnia br.

Zgodnie z komunikatem ministra obrony FR, gen. Siergieja Szojgu, sprawdzenie gotowości bojowej ma na celu ocenę zdolności jednostek do reakcji w sytuacji kryzysowej w rejonie odpowiedzialności Południowego OW FR, a pozostałe jednostki przejdą szkolenie w ewentualnym wzmocnieniu wojsk na kierunku południowo-zachodnim oraz zbadane zostaną możliwości mobilizacyjne tychże jednostek.

WDW przećwiczą przygotowanie do działań na terenie zajętym przez przeciwnika, a jednostki Marynarki Wojennej (WMF) w regionie, a więc Flota Czarnomorska i Flotylla Kaspijska współdziałanie ze sobą. Warto zauważyć, że okręty obu związków taktycznych są wyposażone w rakiety manewrujące z rodziny Kalibr. Według strony rosyjskiej w sprawdzaniu gotowości bojowej bierze udział 100 tys. żołnierzy, którzy są przemieszczani na odległościach od 500 do 2.000 km.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Według ekspertów, tak nagłe postawienie wojsk w stan gotowości bojowej pozwoli dowództwu na ocenę skuteczności przygotowania dużego zgrupowania wojsk w krótkim czasie, ale także mogą stanowić preludium do podjęcia działań wojennych. We wrześniu mają odbyć się ćwiczenia Kaukaz-2016, w które zaangażowane zostaną jednostki Południowego OW oraz te, stacjonujące na okupowanym Krymie. Rosja regularnie przeprowadza ćwiczenia wojskowe, zwłaszcza po wzroście napięcia z Zachodem w związku z kryzysem na Ukrainie.

Po informacjach z Rosji, na polecenie Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, została zwołana specjalna odprawa z udziałem szefów Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. O odprawie poinformował rzecznik prasowy MON, Bartłomiej Misiewicz, dodając spotkanie jest związane z sytuacją na flance wschodniej oraz, że polski attaché w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego MON na spotkanie w tej sprawie. Jak poinformował Bartłomiej Misiewicz:

Sytuacja jest przez polskie Siły Zbrojne stale monitorowana. Meldunki na bieżąco otrzymuje Prezydent RP, Premier i Minister Obrony Narodowej. Pozostajemy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami. Sprawdzenie gotowości bojowej armii Federacji Rosyjskiej można traktować jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem grupy 20 najbogatszych państw (G20).

Pełny komunikat rzecznika MON dostępny jest TUTAJ. Sytuację skomentował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski:

Sytuację trzeba monitorować, to, co się dzieje w relacjach wojskowych między Rosją i państwami naszej części Europy to jest także do pewnego stopnia gra emocji, ważne, żeby tym emocjom nie ulegać. Trzeba zachowywać czujność.

Czytaj także:

Prezydent Andrzej Duda na defiladzie w Kijowie [WIDEO+FOTO]

Kreml oskarża Ukrainę o wtargnięcie na Krym. Kijów: To prowokacja

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Dwie brygady zmotoryzowane na zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej

Siergiej Szojgu: Powstaną trzy nowe dywizje w zachodnich regionach Rosji

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.