fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

Raptory w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA]

W dniu 11 kwietnia br. dwanaście myśliwców 5. generacji F-22A Raptor wylądowało w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath, by podjąć ćwiczenia z innymi samolotami USAF, stacjonującymi w Europie.

Położenie bazy lotniczej RAF Lakenheath. / Wikimedia Commons.

Położenie bazy lotniczej RAF Lakenheath (ICAO: EGUL). / Wikimedia Commons.

Jak poinformowano na stronie internetowej brytyjskiej bazy lotniczej RAF Lakenheath, w dniu 11 kwietnia br. przyleciało dwanaście myśliwców 5. generacji F-22A Raptor, by podjąć ćwiczenia z innymi samolotami USAF, stacjonującymi w Europie. Samoloty mają stacjonować w Wielkiej Brytanii do maja br.

Maszyny należące do 95. Eskadry Myśliwskiej (95th Fighter Squadron; 95th FS) i stacjonujące na co dzień w bazie lotniczej Tyndall na Florydzie zostały powitane przez swoich kolegów z USAF na F-15E Strike Eagles z RAF Lakenheath i wspólnie polecieli do bazy RAF Marham, gdzie wykonali manewr touch-and-go, polegający na wylądowaniu i natychmiastowym ponownym starcie, udając się następnie do docelowej lokalizacji.

Zgodnie z komunikatem USAF, wielozadaniowe myśliwce 5. generacji będą także przemieszczane z baz brytyjskich do natowskich, w celu zmaksymalizowania możliwości szkolenia, potwierdzając również trwałe zobowiązania sojusznicze wobec NATO i zniechęcając każde działania destabilizujące bezpieczeństwo regionalne.

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

To już drugie rozmieszczenie myśliwców F-22A Raptor na Starym Kontynencie w obszarze odpowiedzialności Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (US European Command; EUCOM). Warto przypomnieć, że pod koniec sierpnia ubiegłego roku, również cztery myśliwce tego typu z 325. Skrzydła Myśliwskiego (325th Fighter Wing; 325 FW) z bazy lotniczej Tyndall przyleciały po raz pierwszy na ćwiczenia do Europy. Samoloty stacjonowały w amerykańskiej bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech, a następnie dwa z nich wizytowały 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz bazę Ämari w Estonii, gdzie na co dzień stacjonują natowskie myśliwce w ramach misji Baltic Air Policing.

Decyzja o wysłaniu samolotów w ramach European Reassurance Initiative (ERI), czyli inicjatywie wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo?Wschodniej, zapadła w dniu 24 sierpnia ub. r., a myśliwce stacjonowały w Spangdahlem do 11 września ub. r., po czym wróciły do USA.

Amerykanie ćwiczyli współdziałanie ze swoimi kolegami z USAF, stacjonującymi na co dzień na Starym Kontynencie oraz z europejskimi myśliwcami, a także sprawdzali możliwości przerzutu na stałe maszyn tego typu do baz w Europie (czytaj także: Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie).

Czytaj także:

F-15SE Silent Eagle dla Kataru?

Nie będzie wznowienia produkcji F-22A Raptor

Raptory nad Koreą Płd.

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.