Amerykańskie myśliwce F-22A Raptor w 1. Bazy Lotniczej w Szawlach. / fot. Twitter @andrius_sytas

Raptory wylądowały na Litwie

Kolejna wizyta amerykańskich myśliwców 5. generacji F-22A Raptor, które zostały w kwietniu br. rozmieszczone w Europie. Tym razem zawitały do litewskiej 1. Bazy Lotniczej w Szawlach (1. Aviacijos Baze Siaulai).

Szawle. / Wikimedia Commons.

Szawle. / Wikimedia Commons.

W dniu 27 kwietnia br. w litewskiej 1. Bazie Lotniczej w Szawlach (1. Aviacijos Baze Siaulai) pojawiły się dwa amerykańskie myśliwce F-22A Raptor oraz samolot zwiadu radioelektronicznego RC-135W Rivet Joint. Jak twierdzi rosyjska agencja informacyjna Interfax, samoloty będą prowadzić patrole przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią w ramach natowskiej operacji Baltic Air Policing.

Władze Litwy z zadowoleniem przyjęły przybycie amerykańskiego lotnictwa wojskowego. Prezydent Dalia Grybauskait? osobiście powitała lotników USAF i oświadczyła:

Jesteśmy gotowi bronić się w razie konieczności (?) za pomocą najbardziej zaawansowanych środków na świecie. Te samoloty są to myśliwce 5. generacji, najbardziej zaawansowane na świecie. Jest to potwierdzenie, że Stany Zjednoczone podtrzymują swoje zobowiązania i są gotowe do obrony naszego regionu za pomocą najbardziej zaawansowanych środków. Bliskie relacje z USA są niezmiernie ważne dla nas, ponieważ decyzje na szczeblu NATO są wolniejsze niż bezpośrednie amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie.

Prezydent Dalia Grybauskait? pozuje z amerykańskim lotnikiem. / fot. Twitter @Grybauskaite_LT

Prezydent Dalia Grybauskait? pozuje z amerykańskim lotnikiem. / fot. Twitter @Grybauskaite_LT

Wcześniej, również dwa myśliwce F-22A Raptor, wraz z latającą cysterną KC-135 Stratotanker, odwiedziły rumuńską 86. Bazę Lotniczą (Baza 86 Aeriană) w Konstancy. Miało to miejsce w poniedziałek, 25 kwietnia br. (czytaj więcej: Amerykańskie Raptory w Rumunii).

Dwanaście myśliwców 5. generacji z 95. Eskadry Myśliwskiej (95th Fighter Squadron; 95th FS) zostało rozmieszczonych w Wielkiej Brytanii w bazie lotniczej RAF Lakenheath w dniu 11 kwietnia br. (czytaj więcej: Raptory w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA]).

Czytaj także:

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Kongres rozważy wznowienie produkcji myśliwców F-22A Raptor?

Nie będzie wznowienia produkcji F-22A Raptor

Raptory nad Koreą Płd.

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Raptory już w Europie

Raptory w Polsce

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.