Fot. Raytheon Company.

Raytheon proponuje US Army rakiety Stinger dla transporterów Stryker

Koncern zbrojeniowy Raytheon Company zintegrował rakiety przeciwlotnicze naprowadzane na podczerwień typu FIM-92 Stinger z kołowym transporterem opancerzonym Stryker, demonstrując skuteczność tego rozwiązania z myślą o mobilnej obronie powietrznej dla jednostek US Army.

Położenie poligonu rakietowego White Sands. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

W poniedziałek, 9 października br. amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company poinformował o udanej demonstracji rakiet przeciwlotniczych naprowadzane na podczerwień typu FIM-92 Stinger zintegrowanych za pomocą zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia (Common Remotely Operated Weapon System; CROWS) z kołowym transporterem opancerzonym Stryker.

Testy przechwytywania celów powietrznych przez transportery Stryker za pomocą rakiet Stinger przeprowadzono we wrześniu br. na poligonie rakietowym White Sands (White Sands Missile Range; WSMR) w stanie Nowy Meksyk. Celem integracji obu systemów jest sprostanie zapotrzebowaniu US Army na mobilną obronę przeciwlotniczą bliskiego zasięgu (Mobile Short-Range Air Defense; M-SHORAD). Integracja mechaniczna i elektroniczna obu systemów oraz testy ogniowe trwały łącznie 95 dni.

Kim Ernzen, wiceprezes działu Raytheon Land Warfare Systems, powiedziała:

Z tak wieloma zagrożeniami w strefie działań wojennych, nasze wojska lądowe potrzebują ochrony dzięki dodatkowym, mobilnym systemom przeciwlotniczym. Połączenie tych dwóch sprawdzonych systemów daje US Army natychmiastowe rozwiązanie techniczne o niskim ryzyku i wysokiej wartości.

Obecnie, Centrum Badań i Rozwoju Systemów Lotniczych i Rakietowych US Army (U.S. Army Aviation and Missile Research Development and Engineering Center; AMRDEC) poddaje ocenie zaprezentowane rozwiązanie złożone z rakiet Stinger i transporterów Stryker. Jeśli je zaaprobuje, Raytheon zobowiązał się do wyprodukowania w ciągu 15 miesięcy 24 jednostek ogniowych, które trafiłyby do 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) z niemieckiego Vilseck (kraj związkowy Bawaria).

FIM-92 Stinger to lekki, samodzielny system obrony przeciwlotniczej, który może zostać szybko rozmieszczony przez wojska lądowe na platformach mobilnych lub ręcznych wyrzutniach. Rakiety używane od 36 lat przez 20 państw, brały udział w czterech większych konfliktach zbrojnych, a w USA są używane przez wszystkie cztery rodzaje sił zbrojnych.

Warto zauważyć, że rozwiązania w zakresie M-SHORAD w ostatnim czasie zaprezentowały również General Dynamics Land Systems (GDLS) oferując wariant tego samego wozu o nazwie Stryker MSL, uzbrojony w kierowane pociski przeciwpancerne z rodziny AGM-114 Hellfire (lub wariant AGM-114L Longbow Hellfire) i przeciwlotnicze krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder (czytaj więcej: Stryker MSL ? nowy wariant uzbrojony w pociski rakietowe) czy Oshkosh Defence, prezentując podczas waszyngtońskiej wystawy sprzętu wojskowego AUSA 2017 wariant wspólnego lekkiego pojazdu taktycznego JLTV, wyposażonego w system wieżowy Boeing Maneuver Short Range Air Defense, który został uzbrojony m.in. w ppk AGM-114L Longbow Hellfire (czytaj więcej: AUSA 2017: Nowe warianty pojazdów taktycznych JLTV od Oshkosh Defence). US Army z kolei od 2016 roku testuje odpalenia pocisków AGM-114L Longbow Hellfire oraz AIM-9X Sidewinder z kołowej wyrzutni typu Multi Mission Launcher (MML) przeciwko celom powietrznym (czytaj więcej: Amerykanie testują pociski lotnicze odpalane z ziemi [WIDEO]).

Wszystkie te działania mają opracować skuteczne rozwiązania i wypełnić lukę w bliskiej obronie przeciwlotniczej, którą planiści US Army dostrzegli w operacjach hybrydowych Rosji w Europie Wschodniej, jeśli chodzi o zagrożenia ze strony załogowych i bezzałogowych statków latających, zupełnie odmiennych od doświadczeń wyniesionych z konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie. Obecnie, na Starym Kontynencie Amerykanie rozmieścili jak dotąd jednostki, wyposażone w system AN/TWQ-1 Avenger Air Defense System na wzmocnionym podwoziu M1097 HMMWV, a także w eksperymentalne transportery Stryker, wyposażone w w systemy do zwalczania bezzałogowych statków latających, opracowane w ramach programu CMIC (C-UAS Mobile Integrated Capability) (czytaj więcej: Eksperymentalne transportery Stryker w Europie).

Źródła:

raytheon.mediaroom.com: Raytheon offers Stryker-mounted Stinger missile for U.S. Army mobile air defense

defensenews.com: Raytheon demonstrates Stinger on Stryker for short-range air defense

Czytaj także:

DARPA: trzy zespoły opracują system ochrony konwojów przed dronami

Peru kupuje transportery opancerzone Stryker

AUSA 2016: Griffin i Stryker MEHEL 2.0 ? nowe wozy bojowe od General Dynamics Land Systems

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.