Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke Flight III, dla których radar typu AN/SPY-6(V) AMDR został opracowany. / fot. Raytheon Company.

Raytheon testował wykrywanie rakiet balistycznych nowym radarem przeciwrakietowym dla US Navy

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company poinformował o udanym teście wykrywania i śledzenia celu imitującego rakietę balistyczną przez radar AESA 3D nowej generacji typu AN/SPY-6(V) AMDR, który jest przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke Flight III.

Kauaʻi, Hawaje, USA. / Wikimedia Commons.

W piątek, 31 marca br. amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company poinformował o udanym teście wykrywania i śledzenia celu imitującego rakietę balistyczną przez radar AESA 3D nowej generacji typu AN/SPY-6(V) AMDR (Air and Missile Defense Radar), który jest przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke Flight III.

Test odbył się podczas ćwiczeń obrony przeciwrakietowej na poligonie rakietowym na Hawajach (Pacific Missile Range Facility; PMRF na wyspie Kauaʻi – przyp. red.) i jest kolejnym sukcesem tego radaru po udanym wykrywaniu i śledzeniu statków powietrznych i satelitów.

Tad Dickenson, dyrektor programu Air and Missile Defense Radar w Raytheon, powiedział:

Jesteśmy na dobrej drodze, aby zapewnić naszej flocie niespotykaną dotąd wydajność. Testy „na żywo”, które tutaj przeprowadzamy w PMRF, wykazują dojrzałość sprzętu i oprogramowania oraz wydajność całego systemu. Radar działa dokładnie tak, jak się spodziewaliśmy. Podczas misji – wszystkie systemy były „zielone”. Te sukcesy są znaczącymi osiągnięciami i dowodem na wiedzę oraz zaangażowanie rządu i zespołu Raytheon.

Kpt. Seiko Okano, główny manager programu morskich sensorów nawodnych w biurze US Navy ds. integracji systemów uzbrojenia (Program Executive Office Integrated Warfare Systems; PEO IWS) dodała, że:

Była to historyczna chwila dla US Navy. Po raz pierwszy rakieta balistyczna-cel była śledzona przez szerokopasmowy cyfrowy radar za pomocą kształtowania wiązki. AN / SPY-6 jest na dobrej drodze do integracji z niszczycielami rakietowymi typu Arleigh Burke Flight III.

Od czasu instalacji na jednym z niszczycieli do testów w PMRF w maju ub. r., radar AMDR skutecznie wykrywa i śledzi coraz bardziej złożone cele, wykazując że spełnia pokładane w nim wymagania. W październiku ub. r. AMDR po raz pierwszy śledził odległe o kilkaset kilometrów satelity na orbicie okołoziemskiej, by miesiąc później wykonać pierwsze sumultaniczne wykrycie celów powietrznych i satelitów. Ostatnio, tj. w dniu 3 lutego br. w połączeniu z testem SFTM-01 pocisku przechwytującego z rodziny RIM-161 Standard Missile 3 (SM-3) w wersji Block IIA (czytaj więcej: Pierwsze przechwycenie rakiety balistycznej przez pocisk SM-3IIA [WIDEO]), AN/SPY-6(V) wykonał testy inżynieryjne, w których poszukiwał, wykrywał i śledził docelowy cel imitujący rakietę balistyczną średniego zasięgu (MRBM), począwszy od startu poprzez lot.

Raytheon Company przewiduje, że dzięki tym sukcesom, już wkrótce, po zakończeniu fazy EMD (Engineering and Manufacturing Development), rozpocznie się wstępna produkcja seryjna (Low Rate Initial Production; LRIP) nowego radaru.

Radar AESA 3D typu AN/SPY-6(V) AMDR. / fot. Raytheon Company.

AN/SPY-6(V) AMDR jest prototypem radaru skalowalnego z anteną ścianową z aktywnym skanowaniem elektronicznym 3D (active electronically scanned array; AESA), składającym się z wielu sterowanych komputerowo modułów nadawczo-odbiorczych, pogrupowanych w specjalne bloki radarowe RMA (Radar Modular Assemblies), których w przypadku niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke Flight III ma być 37. Cztery takie bloki RMA zapewnią okrętowi dookólną obserwację przestrzeni powietrznej. Raytheon otrzymał kontrakt na opracowanie prototypu o wartości 385.742.176 USD w dniu 10 października 2013 roku. Konstrukcja tej firmy pokonała konkurencję w postaci ofert koncernów Northrop Grumman i Lockheed Martin po trzech latach fazy opracowywania technologii radarów przeciwrakietowych pasma S i X. AN/SPY-6(V) ma zastąpić obecnie używane radary z rodziny AN/SPY-1.

Źródła:

raytheon.mediaroom.com: Raytheon’s Air & Missile Defense Radar successfully executes first ballistic missile test

raytheon.com: Air and Missile Defense Radar (AMDR)

Czytaj także:

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

USA: Pociski Longbow Hellfire do obrony okrętów litoralnych [WIDEO]

Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.

Jak działają radary obrony balistycznej i przeciwlotniczej? [WIDEO]

US Navy kupi dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke

Modernizacji systemu AEGIS ciąg dalszy

Kanada rozważy dołączenie do amerykańskiej sieci BMD?

USA chcą pozyskać duży okręt antybalistyczny

Powstanie nowy radar dalekiego zasięgu na Alasce

Pierwsze zestrzelenie rakiety balistycznej przez US Navy na obcych wodach

Udany test pocisku antyrakietowego SM-6

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty