Rebelia – recenzja książki Marcina Gawędy

?Rebelia? Marcina Gawędy to powieść wydana nakładem wydawnictwa War Book, która przenosi nas w realia misji stabilizacyjnej w Iraku i codzienności polskich żołnierzy i agentów WSI na froncie ?wojny z terroryzmem?. Fabuła osadzona jest wokół wydarzeń związanych z powstaniem as-Sadra w Karbali i walki polskich żołnierzy o Faludże. Głównym bohaterem jest podpułkownik WSI Rafał Kroplowski.

Jeżeli chodzi o samą akcję, mamy do czynienia z kilkoma wątkami ? wywiadowczym, wojskowym i miłosnym (który moim zdaniem jest tutaj zbędny). Narracja prowadzona jest klasycznie, w trzeciej osobie. Dynamiczne prowadzona akcja wciąga od pierwszego rozdziału z jednej strony pokazując codzienne życie żołnierzy NATO w okupowanym Iraku, z drugiej walkę o informacje, wpływy i pozycje wewnątrz teoretycznie jednolitego frontu wojsk stabilizacyjnych. Żaden z wyżej wymienionych aspektów nie rozczarowuje. Czytając można zobaczyć blaski i cienie działalności żołnierzy i nie tylko. Nie każde działanie jest słuszne, nie każde szlachetne. Nic w powieści Marcina Gawędy nie jest tylko i wyłącznie czarno-białe. Etycznie i moralnie wszystko skąpane jest w odcieniach szarości, czyli bardzo zbliżone do rzeczywistości. Słownictwo autora nie tylko jest urozmaicone, ale także dodatkowo wzbogacone o solidną dawkę terminologii wojskowej. Duża część słownictwa specjalistycznego została wyjaśniona, chociaż zdarzały się też braki utrudniające odbiór przez laików w dziedzinie wojskowości. Osadzenie w wydarzeniach rzeczywistych i pojawianie się postaci prawdziwych wzmaga poczucie realizmu. W pewnym momencie trudno oddzielić barwne opowieści tworzone na podstawie rozmów z uczestnikami wydarzeń od fikcji umieszczonej przez autora, noszącej jedynie znamiona prawdopodobieństwa. Postacie są dosyć wiarygodne, choć tylko w niektórych wypadkach można zauważyć elementu ich charakterologicznego rozwoju. Ciekawie przedstawiono także prawdziwych generałów i polityków ? autor włożył pewien wysiłek w odnalezieniu ich rysu charakterologicznego i przedstawieniu choć nie ustrzegł się używania stereotypów. Odpuszczę sobie technikalia wydania, bo nie mam czego się przyczepić w tej kwestii.

Podsumowując: pozycja absolutnie obowiązkowa!! Każdy zainteresowany nowoczesnym polem walki i misjami stabilizacyjnymi, oraz wielbiciele dobrej akcji prowadzonej dynamicznie, wręcz brawurowo pokochają ?Rebelię?. Ja nie mogłem się od niej oderwać i do tej pory podejrzewam autora o bazowanie na źródłach niedostępnych dla zwykłych śmiertelników, choć w posłowiu przedstawiono skąd wzięły się inspiracje dla wydarzeń fikcyjnych. Rozrywka warta czasu jak i pieniędzy.

Autor: Andrzej Janociński

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.