Recenzja książki Anny Marii Sigmund „Seks w III Rzeszy”

W tym roku nakładem Wydawnictwa „Bellona” ukazała się książka Anny Marii Sigmund, „Seks w III Rzeszy”. Jeśli kogoś interesują sprawy związane z seksualnością pod rządami Adolfa Hitlera i jego towarzyszy z NSDAP to z pewnością w recenzowanej przeze mnie pozycji znajdzie odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań.

III Rzesza, jako państwo totalitarne miała kontrolować praktycznie każdy aspekt życia swoich obywateli. Nie inaczej sprawa miała się z seksualnością Niemców mających to „szczęście” egzystować pod rządami nazistowskiej kliki. W szczegóły dotyczące życia płciowego wprowadza nas „Seks w III Rzeszy”.

Autorka sprawnie przedstawia czytelnikowi poglądy nazistów na sprawy związane z seksualnością. Ich chęć wpłynięcia na wszystkie aspekty z tym związane – od dobierania partnerów, a kończąc na seksualnym wychowaniu młodych członków „rasy panów”. Przy okazji lektury dowiadujemy się jak wyglądało oficjalne stanowisko partii, a jak faktycznie kształtowała się rzeczywistość. Najlepszym tego przykładem jest hipokryzja najważniejszych członków nazistowskiej elity, zaczynając od samego führera. Sigmund poświęca sporo miejsca osobie Adolfa Hitlera, jego stosunkowi do kobiet. Przełamuje kilka stereotypów związanych z führerem, dotyczących jego osoby i stosunku do płci pięknej.

Historie z życia zwykłych obywateli przeplatane są ciekawostkami z życia erotycznego członków NSDAP stojących najwyżej w partyjnej hierarchii. Dowiemy się o „przygodach” m.in: Juliusa Streichera, Ernsta Röhma, Heinricha Himmlera czy Roberta Leya. Tak jak w dzisiejszych czasach największe zainteresowanie budzą opowieści o osobach „ze świecznika”. Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły, o których traktują poszczególne rozdziały książki ze względu na to, że popsułbym całą zabawę czytelnikowi. Mogę powiedzieć jedno. W każdej części znajdziemy interesujące historie, przy których lekturze spędzimy na pewno przyjemne chwile.

Książka napisana jest przyjemnym językiem. Nie znalazłem żadnych błędów językowych. Całość uzupełnia seria czarno-białych i kolorowych zdjęć oraz plakatów z epoki. Znajdująca się na końcu bibliografia pokazuje, że Sigmund wykonała solidną kwerendę w poszukiwaniu materiałów do swojej pracy.

Podsumowując, „Seks w III Rzeszy” to jedna z najciekawszych tegorocznych pozycji wydawniczych, które udało mi się przeczytać. Wszystko dzięki solidnej pracy jaką wykonała autorka. Lektura książki zajęła mi jedynie dwa wieczory, co samo w sobie świadczy jak zajmują. Osobiście najbardziej zainteresowały mnie rozdziały o „bękartach” znad Renu oraz o domach publicznych w nazistowskich Niemczech i okupowanej przez nich Europie. W pozostałych częściach czytelnik znajdzie także wiele ciekawych historii, o których prawdopodobnie nie słyszał. Zachęcam do zakupu lub wypożyczenia książki niemieckiej autorki. Nie pożałujecie!

Anna Maria Sigmund jest autorką książek: „Dyktator, demon, demagog: Pytania i odpowiedzi do Adolfa Hitlera” oraz „Kobiety nazistów” (dwie części).

Autor: Anna Maria Sigmund
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-11-13582-6
Liczba stron: 314
Oprawa: Twarda
okładka

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.