Recenzja książki Bena Macintyre’a „Wielkie Oszustwo”

W tym roku minęła 70. Rocznica lądowania Aliantów w Normandii. Z tej okazji na rynku wydawniczym pojawiło się kilka nowych pozycji. Jedną z nich jest ?Wielkie Oszustwo?, książka wydana nakładem Wydawnictwa Świat Książki. Jest to fascynująca opowieść o kulisach Operacji ?Double Cross?, będącej integralną częścią Operacji ?Fortitude?, mającej na celu zdezinformowanie Niemieckiego Sztabu Generalnego co do czasu  i miejsca lądowania Aliantów w Zachodniej Europie. 

Ben Macintyre bardzo szczegółowo przedstawia nam głównych bohaterów Operacji ?Double Cross?. Opowiada ich drogę do przeobrażenia się w podwójnych agentów, którzy otrzymali jedno z najważniejszych zadań podczas ostatniej wojny. Ich praca nie tylko umożliwiła przeprowadzenie inwazji z sukcesem, ale także uratowała dziesiątki tysięcy istnień alianckich żołnierzy, którzy na pewno straciliby życie, gdyby całość niemieckiej uwagi skupiona była w początkowych kilkudziesięciu godzinach desantu na plażach Normandii.

Autor umiejętnie przedstawia czytelnikowi każdego z głównych bohaterów, ich motywy do szpiegowania dla strony brytyjskiej oraz wielomiesięczną działalność wrogą wobec III Rzeszy. Lektura książki Macintyre?a odsłania nam sposoby werbowania agentów, metody ich pracy, komunikacji z centralą, itd. W wielu momentach książkę czyta się również jak dobrą powieść sensacyjną, w której także nie brakuje również komicznych sytuacji, które idealnie komponują się z grą wywiadów. Czytelnik zapozna się także z operacją ?Fortitude?, której częścią było ?Double Cross?. Pozna historię sobowtóra Montgomery?ego czy fikcyjnej FUSAG. Umieszczone w książce zdjęcia głównych bohaterów stanowią interesujący dodatek.

Dzięki otwarciu brytyjskich archiwów autor mógł dogłębnie zapoznać się z wielomiesięcznymi pracami nad urabianiem przez brytyjskie tajne służby ich niemieckich ?kolegów?. Przekonuje czytelnika jak wiele potrzeba było starań, aby odnieść sukces, który zaważył na dalszym ciągu wojny w Europie. Książka Macintyre?a ilustruje nam także, że niemiecki wywiad, ludzie go tworzący nie byli do końca takimi asami jak to w przekonaniu wielu z nas miało miejsce. Poznajemy niemieckich oficerów prowadzących swoich ?doskonałych agentów?, którzy nawet długo po inwazji w Normandii nadal uważali ich za doskonałe źródła informacji, ku uciesze brytyjskich tajnych służb.

?Wielkie Oszustwo? polecam każdemu fanowi II wojny światowej, osobom interesującym się działaniami wywiadowczymi, ale także tym, którzy chcą przyjemnie spędzić coraz to chłodniejsze wieczory.

Ben Macintyre to brytyjski pisarz, historyk oraz felietonista ?Times?a?. Jest autorem m.in. ?Człowiek, który mógł być królem: Pierwszy Amerykanin w Afganistanie?, ?Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu? czy ?Agent Zigzag: prawdziwa opowieść wojenna o Ediem Chapmanie ? kochanku, zdrajcy, bohaterze, szpiegu?.

Autor: Ben Macintyre
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7943-517-3
Liczba stron: 440
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
 okładka

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.