Recenzja książki Barbary Wachowicz „Bohaterki Powstańczej Warszawy”

W związku z 70. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Wydawnictwo Muza przygotowało dla Nas prawdziwą perełkę, książkę Barbary Wachowicz ?Bohaterki Powstańczej Warszawy?.

?Bohaterki Powstańczej Warszawy? to wzruszająca opowieść o 18 harcerkach, sanitariuszkach, łączniczkach, członkiniach Armii Krajowej, których losy zbiegły się w potwornych dniach Powstania Warszawskiego.

Każdej z 18 bohaterek książki poświęcony jest jeden rozdział. Autorka porusza w nich nie tylko historię udziału kobiet, dziewczyn czy małych dziewczynek w Powstaniu Warszawskim. Wnikliwie ukazuje nam ich losy od urodzenia, poprzez dzieciństwo, czasy szkolne, dojrzewanie, okupację i Powstanie. Kilka historii kończy się pamiętnego lata 1944 r., gdy część spośród bohaterek książki Barbary Wachowicz traci życie w krwawiącej stolicy. Oczywiście ze zrozumiałych względów autorka skupia się na okresie Powstania. Zwłaszcza bohaterki, które przeżyły mogą najwięcej opowiedzieć o swoich przeżyciach. O historii kobiet, które poległy dowiadujemy się ze wspomnień rodzin, towarzyszy broni.

Zapoznajemy się z sylwetkami znanymi nam wcześniej: Alina Janowska, Danuta Szaflarska, Krystyna Krahelska oraz tymi, które dla większości z nas były anonimowe. Dodatkowym atutem jest to, że z każdą z bohaterek książki związane są losy innych młodych członków polskiego podziemia, a których fragmenty historii dotyczące walki z Niemcami podczas okupacji i w trakcie Powstania są także barwnie opisane. Dowiadujemy się także o rodowodach poszczególnych uczestniczek Powstania, których przodkowie niejednokrotnie dali się poznać jako gorliwi patrioci.

Na pewno atutem jest strona wizualna książki. Pozycja jest bardzo ładnie wydana. ?Bohaterki Powstańczej Warszawy? wzbogaca ogromna ilość zdjęć. Już dawno nie napotkałem pozycji, która razem z obszernym tekstem zawiera tak dużą ilość fotografii. Autorka umiejętnie wplotła w całość także teksty piosenek i wierszy. Całość czyta się jednym tchem, a lektura książki nie powinna zająć więcej niż 3-4 wieczory. Widać, że Barbara Wachowicz czuje więź z bohaterkami przez siebie opisywanymi. Widać to po stylu narracji. Książkę ?Bohaterki Powstańczej Warszawy? polecam każdemu kto interesuje się dziejami Powstania Warszawskiego ale nie tylko. Pasjonujące opowieści, o których dowiadujemy się z książki Barbary Wachowicz przypadną do gustu każdemu kto choć trochę czuje się polskim patriotą.

Barbara Wachowicz to polska pisarka, publicystka, autorka wystaw. Jest autorką monografii poświęconych wielkim Polakom (Kościuszko, Mickiewicz, Norwid), a także biografii polskich harcerzy i żołnierzy Powstania Warszawskiego. Za swój wkład w polską kulturę została odznaczona wieloma nagrodami, medalami i orderami.

Autor: B. Wachowicz
Wydawnictwo: MUZA SA
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7758-715-7
Liczba stron: 704
Oprawa: Twarda
bohaterki-powstanczej-warszawy

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.