Recenzja Książki Jakuba Pawełka ?Wschodni Grom?.

Książka Jakuba Pawełka przedstawia prawdopodobną zarówno genezę jak i przebieg konfliktu zbrojnego pomiędzy Federacją Rosyjską, a Chińską Republiką Ludowo-Demokratyczną. To starcie toczy się o kontrolę nad złożami surowców na Syberii, które mogą bardzo wzmocnić gospodarkę Czerwonego Smoka.

Jest to także próba odpowiedzenia na pytanie jak w takiej sytuacji zareagowałaby Polska. Czy pozostałaby neutralna, uderzyła na znienawidzonego wroga czy też? coś zupełnie innego.

 

Jestem zaciętym czytelnikiem tej serii, więc piszę o kolejnej pozycji z jej listy. Została wydana w  2014 roku. Książka o której piszę w tej recenzji jest bardzo wciągającą pozycją, która kończy się kompletnie dla czytelnika w zaskakujący sposób. Na pewno nie po tym jak, początkowo wojska jednej ze stron są bliskie rozbicia?

Autor, Jakub Pawełek, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, filologia rosyjska i studentem Akademii Obrony Narodowej. Jest miłośnikiem wojskowości.

Książka rozpoczyna się od śledztwa w sprawie błędu podczas odwiertów do łupków mających dać Polsce i kilku innym krajom niezależność gazową od wschodniego sąsiada.  Gdy inżynier odpowiedzialny za to przedsięwzięcie znika, a następnie gdy szukająca go ekipa ABW, pod dowództwem porucznika Jakuba Jastrzębskiego, znajduje go martwego nikt nie wie, że to dopiero początek kłopotów. W tym samym czasie po drugiej stronie kurtyny kapitan Andriej Bołkoński bada sprawę znikania oficerów sił specjalnych Federacji. Pozornie te wydarzenia są ze sobą kompletnie niepowiązane, ale? obydwaj jeszcze tego nie wiedzą, ale niedługo los ich ze sobą zetknie.

Po tym jak ktoś wysadza budowaną magistralę gazową i potyczka polsko-rosyjska na granicy z Kaliningradem kończy się znalezieniem zaawansowanego urządzania do komunikacji, połączona ekipa śledcza Jastrzębskiego i Bołkońskiego zaczyna rozumieć, że ktoś chciał wywołać wojnę pomiędzy obydwoma krajami.

Rosja tymczasem w odpowiedzi na chęć Chin przejęcia kontroli nad Gazpromem zakręca kurek gazowy i naftowy płynący na południe. W odpowiedzi na to Chiny rozpoczynają atak na północ, by zająć roponośne tereny. Wirus komputerowy paraliżuje obronę przeciwlotniczą, przeciwrakietową, łączność i broń strategiczną Rosjan, co powoduje u nich w pierwszych minutach konfliktu duże straty zarówno w ludziach jak i sprzęcie.

Pod prażącym słońcem w Izraelu dochodzi do najmniej oczekiwanego przełomu, który powoduje kompletną zmianę sytuacji. Niedługo później dochodzi do kompletnie niespodziewanego sojuszu?

Autor nie traci z widoku sytuacji od Warszawy do Pekinu, prezentując przebieg konfliktu widziany oczami od prostych żołnierzy do prezydentów narodów ją toczących.

Jedną z najmocniejszych stron jest opis starć zbrojnych pomiędzy armiami Chin i Rosji, które wspierane przez nowoczesną technologię próbują odnieść zwycięstwo w wojnie.

Z jednej strony mamy olbrzymie siły Czerwonego Smoka dysponujące w swoim arsenale myśliwcami i bombowcami stealth, bezzałogowcami i innym nowoczesnym sprzętem na miarę XXI wieku. Z drugiej mamy zdeterminowany obrońców swojej ziemi, którzy pomimo wszystkiego stawiają zacięty a czasem nawet desperacki opór. Giną, ale krok po kroku wykrwawiają i wytrącają z pędu armię Chin zadając jej szokująco wysokie straty. Pomimo małej ilości nowoczesnego uzbrojenia są w stanie skutecznie walczyć z masą wrogich żołnierzy.

Dodatkowo gdzieś na tle tych wydarzeń dzieje się kolejne śledztwo? poszukiwanie najemnika, człowieka będącego wykonawcą woli swoich szefów.

Książka została napisana w taki sposób, że czytelnikowi wraz z rozwojem akcji jest coraz trudniej się oderwać od wydarzeń które dzieją się coraz szybciej. Dodatkową zaletą jest barwny opis postaci, które muszą żyć w świecie ciągle się zmieniającym. Żadna z nich nie ma prostego życia, są zarówno wzloty jak i upadki.

Mamy też drobne potknięcia redaktora jak zamiast nazwy samolotu Gripen jest Grippen. Ale to wszystko jest z nawiązką zrekompensowane przez resztę atutów tej pozycji.

Książka wywarła na mnie mocne wrażenie, zarówno z powodu bardzo realistycznego pokazania konfliktu jak i zaskakujących zwrotów akcji prowadzących do finału. W kompletnie zmienionej sytuacji dla naszego kraju.

Zapraszam do przeczytania tej książki.

 

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.