Recenzja książki Jürgena Todenhöfera ? „ISIS od środka -10 dni w Państwie Islamskim”

Zjawisko globalnego terroryzmu, jest jednym z tych, które wymagają, aby rzeczywistości nie interpretować w kategoriach ?czarne-białe?. W jego kontekście funkcjonuje bowiem wiele mitów, niedomówień, a nawet kłamstw. Niewątpliwie jednak czyny takie jak mordowanie niewinnych ludzi w zamachach terrorystycznych w imię wypaczonej ideologii zasługują na potępienie. Wielu publicystów, dziennikarzu czy naukowców próbuje dotrzeć do prawdy na temat zjawiska terroryzmu i zrozumieć jego złożone mechanizmy. Książka Jürgena Todenhöfera ISIS od środka – 10 dni w ?Państwie Islamskim? jest właśnie taką próbą, bardzo odważną z uwagi na fakt, iż Autor podjął się trudu reportażu w samym sercu terytoriów okupowanych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Pierwsze strony książki Autor poświęcił wyjaśnieniu przyczyn powstania Państwa Islamskiego (ISIS), co stanowi logiczne wprowadzenie do lektury. Następnie usiłuje ukazać prawdziwe cele współczesnej polityki państw zachodnich, sugerując przy tym, iż są one współwinne powstania ISIS. Podejmując się lektury pierwszych rozdziałów poznajemy kontrast pomiędzy wydarzeniami przedstawianymi w mediach głównego nurtu, a tym co przekazuję Autor niejednokrotnie będący ich naocznym świadkiem. Częstym motywem w narracji Autora jest wytykanie hipokryzji państwom koalicji antyterrorystycznej, rzekomo zaangażowanych w stabilizację sytuacji na bliskim wschodzie i zwalczanie ekstremizmu. Handel bronią, cyniczna gra polityczna oraz brak szacunku dla cywilizacji islamu, to tylko niektóre grzechy, które wytyka zachodowi.

Trafnie przy tym zauważa, iż nie można łagodzić wizerunku terrorystów, którzy dopuszczają się czynów wyjątkowo bestialskich, nie zależnie od tego co jest źródłem ich frustracji i desperacji. Należy także zgodzić się z Autorem, iż zjawisko terroryzmu nie ogranicza się wyłącznie do cywilizacji islamu. Można by jednak dyskutować nad stosowaniem przez niego pewnych uproszczeń i sprowadzania polityki zachodu wyłącznie do prób przejęcia władzy nad zasobami ropy oraz porównywania czołowych polityków amerykańskich do terrorystów. Nie oznacza to jednak, że jako twórcy polityki sięgający po instrument siły zbrojnej pozostają krystaliczni.

W książce odnajdujemy wiele kontrastów i faktów, które nie pozwalają nam na wyrobienie jednoznacznej opinii i oceny na temat współczesnego zjawiska terroryzmu i jego globalnych implikacji. Nic w tym dziwnego, gdyż Todenhöfer wielokrotnie pełnił funkcję sędziego w sprawach osób oskarżonych o terroryzm. Był również pośrednikiem w rozmowach pomiędzy przywódcami mocarstw a przedstawicielami czołowych islamskich organizacji terrorystycznych.

Kolejne rozdziały są w zasadzie dialogiem między Jürgenem, a bojownikami państwa islamskiego. Dzięki temu mamy okazję poznać sylwetki konwertytów z Europy, którzy z różnych pobudek zdecydowali się dołączyć do grona islamskich terrorystów. Autor opisuje także swoje wysiłki związane z próbą organizacji reportażu. Część zasadnicza książki to wstrząsająca relacja z terytoriów okupowane przez bojowników Państwa Islamskiego. Autor dość szczegółowo opisuje tutaj codzienność bojowników, funkcjonowanie aparatu ISIS oraz konsekwencje wprowadzenia surowych zasad szariatu. W przed ostatnim, dziewiątym rozdziale Jürgen zamieszcza treść listu adresowanego do samozwańczego Kalifa Państwa Islamskiego. Stanowi do dobre podsumowanie doświadczeń i przeżyć Autora oraz swoisty protest wobec okrucieństwa jakiego dopuszcza się ISIS na terytoriach okupowanych.

Niewątpliwie książka ta zapada w pamięć i stanowi bardzo wartościowy reportaż. Pozwala zrozumieć mechanizmy napędzające fale współczesnego terroryzmu oraz motywację bojowników. Autor opisuje także konsekwencje nieodpowiedzialnej polityki państw zachodnich wobec palących problemów bliskiego i środkowego wschodu. Warto zauważyć, że książkę wzbogacają interesujące fotografie z pobytu na ziemiach ISIS. Książka dostarcza bardzo szczegółowych opisów funkcjonowania fenomenu Państwa Islamskiego, co w obliczu niewielu podobnych tytułów poświęconych zagadnieniu stanowi pożądaną lekturę. Wydaje się, że książka nie jest jednak skierowana do laików, gdyż pełne zrozumienie jej treści będzie możliwe przy założeniu, iż posiada się chociaż podstawową wiedzę na temat współczesnego terroryzmu.Co do samego Autora, to z pewnością należy podziwiać go za odwagę i determinację.


24786754789-397x600

Autor: Jürgen Todenhöfertłum. Ewa Kowynia
Tytuł: ISIS od środka – 10 dni w ?Państwie Islamskim?
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2016
Stron: 279
Oprawa: Twarda 
ISBN: 978-83-233-4080-5

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.