Recenzja książki Kenneth’a D. Alforda i Theodore’a P. Savas’a – „Skarby Nazistów. Poszukiwanie Łupów III Rzeszy”

Myśli wielu amatorów historii i tajemnic w tym roku zajęła sprawa domniemanego „złotego pociągu”, który ma znajdować się w okolicach Wałbrzycha. Do dzisiejszego dnia oprócz twierdzeń odkrywców hitlerowskiego składu o jego istnieniu, informacja ta nie została do końca zweryfikowana. Jest pociąg czy go nie ma? Na ostateczne potwierdzenie przyjdzie nam jeszcze zapewne długo poczekać. W międzyczasie, w oczekiwaniu na dalsze informacje z Wałbrzycha możemy poczytać o autentycznych skarbach, których poszukiwaniami po wojnie  zajmowali się Alianci. Wszystko to możemy znaleźć w książce „Skarby Nazistów. Poszukiwanie Łupów III Rzeszy”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa RM.

Przyznam szczerze, że do lektury tej książki podchodziłem z dystansem. Spodziewałem się kolejnego „odgrzewanego kotleta”. Tym bardziej byłem mile zaskoczony, bo książka Alforda i Savasa wciągnęła mnie bez reszty. „Skarby Nazistów…” są genialnie napisane. Styl, którym posługują się autorzy sprawia, że momentami (czasem dość długimi) możemy poczuć się jakbyśmy czytali książkę przygodową lub sensacyjną. Sam temat – ukryte złoto, kosztowności, dzieła sztuki pobudza wyobraźnię nawet po kilkudziesięciu latach od zakończenia działań wojennych. Kluczem jest tutaj termin – „nieodnalezione do tej pory”.

Podczas lektury „Skarbów Nazistów…” natrafiłem na postacie znane mi doskonale, mam tu na myśli najważniejszych bonzów hitlerowskich Niemiec. Czytelnik dowie się co stało się z workami złota szefa RSHA Ernsta Kaltenbrunnera czy złotem Adolfa Eichmanna. Przeciwwagą dla nich są sylwetki tych mniej znanych członków SS, SD oraz NSDAP, którzy podczas wojny zajmowali się gromadzeniem tytułowych „skarbów”, a pod jej koniec starali się ukryć powierzone im kosztowności i wszelkiego rodzaju inne dobra materialne. Dowiemy się m.in. jakie zadania otrzymał Josef Spacil, a także prześledzimy „karierę” Franza Konrada, króla warszawskiego getta. Czytelnik zapozna się także z działaniami funkcjonariuszy amerykańskiego wywiadu i kontrwywiadu oraz ich agentów, którzy starali się wpaść na tropy prowadzące do odnalezienia jak największej ilości zrabowanych przez hitlerowców w całej Europie „skarbów”.

W publikacji amerykańskich pisarzy nie zabrakło relacji osób zaangażowanych w ukrywanie dóbr, jak również tych, którzy podążali ich tropem. Książka jest bogata w zagadki, autorzy stawiają szereg hipotez, co sprawia, że czytelnik chłonie stronę za stroną. Sporym zaskoczeniem dla mnie był duży udział partnerek czy krewnych niemieckich oficerów zajmujących się ukrywaniem „skarbów”. Liczby odnoszące się do ukrytych przez Niemców kosztowności z pewnością działają na wyobraźnię podczas lektury. A o ilu jeszcze postaciach, tajemniczych ładunkach autorzy książki nie wspominają? Tego prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy. Niemniej jednak historie opisane w „Skarbach Nazistów…” stanowią świetny zbiór opowieści, które tworzą całość – rewelacyjną i bardzo interesującą pozycję – na pewno jedną z najlepszych na naszym rynku wydawniczym, traktującą o „łupach III Rzeszy”.

Książka jest poprawnie wydana. Każdy rozdział zakończony jest przypisami, a całość uzupełnia bibliografia oraz kilkanaście czarno-białych fotografii. Z czystym sumieniem mogę polecić recenzowaną pozycję wszystkim amatorom zagadek, ukrytych skarbów czy historii III Rzeszy. Kto wie, może po lekturze „Skarbów Nazistów…” ktoś z nas wybierze się latem do Austrii i poszuka swojego szczęścia.

Kenneth D. Alford jak i Theodore P. Savas to amerykańscy pisarze zajmujący się głównie tematyką wojny secesyjnej oraz historią II wojny światowej. Alford jest autorem m.in. książki – „Nazistowscy grabieżcy”. Z kolei spod pióra Savas’a wyszły m.in. pozycje –  „Cisi myśliwi. Dowódcy niemieckich u-bootów podczas II wojny światowej” czy „Charleston. Bitwy i operacje przybrzeżne w Południowej Karolinie”. Obaj twórcy są także autorami książki „Milionerzy III Rzeszy”.


Skarby...miniatura

Autor: Kenneth D. Alford, Theodore P. Savas
Tytuł: Skarby Nazistów. Poszukiwanie Łupów III Rzeszy
Wydawca: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2015
Stron: 324
Oprawa: Miękka 
ISBN: 978-83-7773-266-3

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.