Recenzja książki Operacja „Długi Skok”. Zamach na „Wielką Trójkę” w Teheranie

W bieżącym roku nakładem Wydawnictwa 'Vesper' ukazała się książka Operacja 'Długi Skok'. Zamach na 'Wielką Trójkę' w Teheranie. Temat poruszony przez jej autora, Bill’a Yenne zdecydowanie bardzo interesujący, o szczegółach którego nie wiedzieli za dużo nawet pasjonaci II wojny światowej. Zapraszam do recenzji.

Wyobraźmy sobie jak potoczyłaby się historia ostatniej wojny, gdyby niemieckim zamachowcom udało się zlikwidować któregoś z członków Wielkiej Trójki, a może nawet wszystkich trzech. Jakie siły przejęłyby stery rządów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckim? Czy nastąpiłaby zmiana sojuszy? Czy doszłoby do wcześniejszego zakończenia działań wojennych? Na te i tym podobne pytania odpowiedzieć mogą jedynie zwolennicy historii alternatywnej. Niemniej jednak warto zapoznać się z historią przygotowań niemieckiej Abwehry i SD, które zaowocowały obecnością hitlerowskich skoczków w stolicy Iranu, Teheranie w roku 1943.

Do ręki otrzymujemy książkę, w której jest wszystko: rywalizacja wywiadów, miłość, brawurowe akcje czy także sytuacje powodujące uśmiech na twarzy czytelnika. Poznajemy sytuację polityczną w ówczesnym Iranie, dowiadujemy się skąd wzięli się tam żołnierze radzieccy, brytyjscy czy amerykańscy żandarmi Schwarzkopfa. Poznajemy kulisy przygotowań strony niemieckiej do zlikwidowania czołowych alianckich polityków oraz także dlaczego na pierwsze spotkanie Wielkiej Trójki wybrano właśnie Teheran. Pojawiają się w niej także wątki polskie (sprawa Katynia, powojennej historii naszego kraju czy postacie Idy Kowalskiej czy Wandy Pollack). Mimo tego, że wiemy jak potoczyła się sytuacja (a raczej nie potoczyła) to książkę czyta się naprawdę z wypiekami na twarzy. Zdecydowanie razi nieporadność strony niemieckiej, stąd można odnieść wrażenie (być może mylne), że chyba aż tak bardzo nie zależało im na pomyślnym zakończeniu akcji.

Operację 'Długi Skok…' czytałem z wielką przyjemnością. Z uśmiechem na ustach dowiedziałem się o nieporadności niemieckich pomysłodawców oraz przyszłych wykonawców zamachu. W sytuacji, kiedy kluczowi alianccy przywódcy spotykali się w miejscu takim jak ówczesny Teheran, a ich ochrona nie była aż tak doskonała jak powinna była być, niemieccy spadochroniarze powinni spisać się lepiej. Kto wie, może zmieniliby bieg historii?

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Nie można mieć także zarzutów do wydania. Całość uzupełnia szereg fotografii, wykaz skrótów oraz indeks osób uczestniczących w 'rozgrywce'. Mimo kilku błędów merytorycznych popełnionych przez autora mogę ją zdecydowanie polecić wszystkim miłośnikom historii II wojny światowej.

Bill Yenne jest amerykańskim pisarzem, autorem kilkudziesięciu książek o tematyce historycznej. Są to m.in.: 'Biała Róża ze Stalingradu', 'Siedzący Byk' czy 'TommyGun. Jak pistolet maszynowy generała Thompsona zmienił historię'.


operacja-dlugi-skok-zamach-na-wielka-trojke-w-teheranie

Autor: Bill Yenne
Tytuł: Operacja 'Długi Skok'. Zamach na 'Wielką Trójkę' w Teheranie
Wydawca: Vesper
Rok wydania: 2016
Stron: 328
Oprawa:Miękka
ISBN: 978-83-7731-245-2

Książkę można kupić w promocyjnej cenie na stronie wydawcy

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.