Recenzja książki Pawła Frankowskiego – „Przygotowani Przetrwają -Survival Miejski”

Z pewnością zagadnienia podstaw przetrwania w środowisku miejskim w niesprzyjających warunkach nie są tematem w pełni wyczerpanym, zwłaszcza w rodzimej literaturze. Napisany przez Pawła Frankowskiego ?poradnik? mieści się na 352 stronach podzielonych na 6 głównych rozdziałów tematycznych oraz słowniczek pojęć. Należy przyznać, że książka Przygotowani Przetrwają jest pozycją w której szczegółowo opisano kwestie związane z przygotowaniami na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych w środowisku miejskim. Zarówno osoby zainteresowane problematyką survivalu, prawdziwi preepersi, jak i zwykli gadżeciarze znajdą tu coś dla siebie.

Pierwsze co rzuca się w oczy biorąc książkę do ręki to jej okładka. Czytelnika wita jaskrawa i żółta okładka z napisem PRZYGOTOWANI PRZETRWAJĄ i wizerunkiem typowego preepersa oraz garścią przedmiotów mających w domyśle pomóc nam przetrwać najgorsze. Odnosząc się do treści na wstępnie należy zauważyć, że Autor trafnie wskazuje na różnice pomiędzy Preepingiem (rodowód pojęcia zapewne związany jest z angielskim to prepare ? być przygotowanym, przygotowywać się) a Survivalem ( ang. survive ? przetrwać) nie zapominając, iż samo pojęcie survivalu ma nieco szerszy zakres pojęciowy i przedmiotowy. Warto zaznaczyć, że pojęcie survivalu kojarzone jest głównie ze sztuką przetrwania w warunkach naturalnym, a nie w typowych ośrodkach miejskich. Przetrwanie trudnych sytuacji w terenie zurbanizowanym ma swoją określoną specyfikę i wymaga nieco innego podejścia, chociażby w kwestii pozyskiwania i gromadzenia zapasów.

Podczas gdy wychowanek starej szkoły survivalu będzie stawiał na doświadczenie i umiejętności, to preepers najwięcej uwagi i pieniędzy poświęci na gromadzenie zapasów oraz wyposażenia, co jest przejawem konsumpcyjnego modelu życia współczesnych społeczeństw. Jak wskazuje Autor trend ten zauważalny jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Na rynku w USA preepersi są w stanie pozyskać zarówno to najbardziej podstawowe wyposażenie, jak również to dla bardziej wymagających z podziemnymi schronami włącznie. Niemniej jednak w ostatnich latach i w Polsce obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania poruszaną w książce problematyką.

W książce uzasadniono potrzebę noszenia przy sobie zestawu najbardziej potrzebnych przedmiotów, na co wskazują przytoczone przez Autora przykłady ich wykorzystania w sytuacjach zagrożenia znanych z historii. W książce znajdziemy wiele praktycznych porad dotyczących optymalnego skompletowania własnego zindywidualizowanego zestawu EDC EDC (ang. Every Day Carry ? ekwipunek dźwigany codziennie). Po jej przeczytaniu nawet osobą niebędącym wcześniej „w temacie” zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję o kupnie noża, zegarka, latarki, czy przedmiotu, którym będziemy mogli rozpalić ogień, gdy zajdzie taka potrzeba. Znajdziemy także porady żywieniowe, zagadnienia pierwszej pomocy i samoobrony. Sporo uwagi poświęcono również kwestiom właściwego przygotowania miejsca zamieszkania na wypadek sytuacji kryzysowych.

Warto zauważyć, iż Autor książki jest absolwentem studiów podyplomowych na kierunku zarządzania kryzysowego, co daje o sobie znać na wielu stronach. Autor trafnie podkreśla, że katastrofy naturalne i cywilizacyjne mogą zaskoczyć każdego z nas. Zestaw EDC w istocie może pomóc przetrwać pierwsze 24 godziny do czasu aż otrzymamy wyspecjalizowaną i zorganizowaną pomoc od służb ratunkowych. Wielu ekspertów od bezpieczeństwa podkreśla, że nabywanie wiedzy i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych przez społeczeństwo z pewnością przyczynia się do minimalizacji negatywnych skutków takich sytuacji dla ludzi i ich mienia.

Choć książka ?przemyca? poważne treści, to napisana jest przy tym bardzo przystępnym językiem, a zatem nikt nie powinien mieć problemu aby przyswoić jej treści. Na końcu książki odnajdziemy 14 stronicowy rzeczowy słowniczek dotyczący omawianej problematyki. W zasadzie można przyczepić się jedynie do tego, że nie zawarto w książce szczegółowych porad odnoszących się do konkretnych rodzajów zagrożeń. Można również odnieść wrażenie, że podejście zaprezentowane w książce jest momentami zbyt gadżeciarskie. Podsumowując należy jednak stwierdzić, że książka pod względem merytorycznym jest dobrze opracowana, zawiera dużo uwag i przemyśleń autora oraz niezbędnych informacji. Wszystko to otrzymujemy za rozsądną cenę.

przygotowani-przetrwaja-survival-miejski-b-iext28794275

Autor: Paweł Frankowski
Tytuł: Przygotowani przetrwają – Survival miejski
Wydawca: Pascal
Rok wydania: 2015
Stron: 352
Oprawa: Twarda 
ISBN: 978-83-7642-547-4

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.