Recenzja książki Tadeusza Zubińskiego – Błękitna Dywizja. Hiszpańscy sojusznicy Hitlera

W bieżącym roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka „Błękitna Dywizja. Hiszpańscy sojusznicy Hitlera”. Temat cudzoziemskich formacji walczących na froncie wschodnim po stronie III Rzeszy jest z pewnością jednym z najbardziej frapujących epizodów ostatniej wojny. Na naszym rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu pozycji traktujących o tej problematyce, dlatego po każdą nową publikację sięgam z ciekawością.

Recenzowana przeze mnie książka omawia zagadnienia dotyczące procesu formowania oraz udziału hiszpańskiej „Błękitnej Dywizji” (250. Dywizji Wehrmachtu) walczącej po stronie III Rzeszy na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Otrzymujemy do ręki rzeczowe kompendium wiedzy o hiszpańskich ochotnikach ścierających się z Armią Czerwoną. Sporą jej część zajmuje historia Hiszpanii podczas II wojny światowej. Autor przedstawia nam najważniejsze postacie oraz ich rolę w opisywanych przez siebie wydarzeniach. Kontekst polityczno-historyczny, a zwłaszcza aspekt hiszpańskiej wojny domowej jest niezwykle istotny w procesie formowania „Błękitnej”. Sporo miejsca otrzymuje oczywiście generał Francisco Franco oraz jego lawirowanie pomiędzy Hitlerem a Aliantami Zachodnimi w trakcie ostatniej wojny.

Historia „Błękitnej” opowiedziana jest z prawdziwą pasją. Z pewnością Zubiński spędził dziesiątki jak nie setki godzin w hiszpańskich archiwach, kompletując niezbędne dla swojej pracy informacje. Przykładem tego jest obecność w recenzowanej pozycji ogromnej ilości nazwisk, stopni oraz funkcji członków dywizji. Nie są to jednak suche dane i fakty. Przy wielu z tych postaci otrzymujemy ich życiorysy, dowiadujemy się o motywach zaciągnięcia się do „Błękitnej” czy dalszym życiu po powrocie z frontu. Poznajemy poszczególne etapy walk jednostki przeciwko Armii Czerwonej, dostajemy do ręki relacje uczestników starć, opisy bitew oraz szczegóły z życia żołnierzy hiszpańskich podczas przerw w walkach. Sporo miejsca autor przeznacza dowódcom dywizji, generałom Grandesie i Infantesie. Szczególnie ciekawie autor prezentuje relacje członków „Błękitnej” oraz sprawozdania Niemców oraz Rosjan, którzy mieli do czynienia z hiszpańskimi ochotnikami. Zubiński obiektywnie podchodzi do tego tematu. Po lekturze książki czytelnik może być pozytywnie nastawiony do tej formacji, mimo że walczyła ona w szeregach Wehrmachtu. Autor jednak nie załącza w swojej opowieści tylko i wyłącznie pozytywnych opinii o hiszpańskich żołnierzach (ich stosunek do Polaków, Żydów czy Rosjan), ale ukazuje także wydarzenia, które kładą się cieniem na ogólnym wizerunku „Błękitnej”.

Oprócz głównego tematu książki otrzymujemy także szereg informacji dotyczących obywateli hiszpańskich walczących w szeregach Wehrmachtu i Waffen SS po formalnym wycofaniu dywizji z frontu. Dla przeciwwagi autor ukazuje czytelnikowi informacje o udziale tej nacji po stronie Aliantów Zachodnich oraz komunistów hiszpańskich uczestniczących w walkach w szeregach Armii Czerwonej.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Całość uzupełnia szereg czarno-białych fotografii. Nie można przyczepić się do stylu narracji autora. Zdania zbudowane są poprawnie pod względem gramatycznym i stylistycznym. „Błękitna Dywizja. Hiszpańscy sojusznicy Hitlera” skierowana jest przede wszystkim do osób pasjonujących się historią frontu wschodniego. Pozycja ta jest na pewno gratką dla miłośników historii Hiszpanii, zwłaszcza okresu od przejęcia władzy przez gen. Francisco Franco do zakończenia działań wojennych. Gorąco ją polecam.

Tadeusz Zubiński to polski pisarz, eseista i tłumacz. Autor książek: „Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939”, „Wyspa Zaczarowana – Celtyckie legendy i mity dawnej Irlandii”, „Etniczne dziedzictwo Bałtów” czy „Generał Franco i jego Hiszpania (1892-1975)”.


blekitna-dywizja-hiszpanscy-sojusznicy,big,627772

Autor: Tadeusz Zubiński
Tytuł: Błękitna Dywizja – Hiszpańscy Sojusznicy Hitlera
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2016
Stron: 356
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7976-385-6

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.