Recenzja książki „Urodzony Żołnierz. Czasy i życie Larry`ego Thorne`a”

Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry`ego Thorne`a to bestsellerowa praca J. Michaela Cleverleya ukazująca postać nietuzinkowego żołnierza trzech armii (fińskiej, niemieckiej i amerykańskiej), który za swój główny życiowy cel uważał z walkę z komunizmem.           

Autor przez ponad trzydzieści lat pracował w amerykańskim Foreign Sernice i Departamencie Stanu. Obecnie jest na emeryturze, prowadzi nadal wykłady nauk politycznych i ekonomii. Książkę ?Urodzony żołnierz? po raz pierwszy wydano w Finlandii w listopadzie 2003 roku, pod tytułem Syntynyt Sotilaaksi.

Lauri Törni urodził się w 1919 roku w Viborg (część Finlandii okupowana przez ZSRR do końca II wojny światowej). W 1938 roku wstąpił do armii fińskiej i służył, gdy Stalin rozpoczął inwazję na Finlandię. W maju 1940 awansował. W lipcu 1944 roku nasz główny bohater został odznaczony Krzyżem Mannerheima. Później wyjechał do Niemiec, dołączył do Waffen SS, a według niektórych źródeł walczył na froncie wschodnim. Pewne jest, że został internowany, ale uciekł do Finlandii, gdzie został oskarżony i skazany na 6 lat jako „wróg państwa”. Ułaskawiony w 1948 roku udał się do Szwecji, a następnie do Nowego Jorku. Tam w 1951 roku wstąpił do armii amerykańskiej jako Larry A. Thorne. W latach 1963-65 walczył w Wietnamie. Zaginął tuż przy granicy Laosu 18 października 1965 podczas wykonywania misji zwiadowczej. Jego szczątki zostały odzyskane dopiero w lipcu 1999 roku. Identyfikacji dokonano w 2003 roku i pochowany go z resztą jego towarzyszy z Wietnamu na cmentarzu w Arlington w czerwcu 2003.

Uczynki i osiągnięcia Thorne`a, żołnierza i uczciwego obywatela, od samego początku wyznaczały wysokie standardy. Kluczem do tych przygód była jego siła życiowa, jego bystry umysł, niespożyta energia i niemal bezczelne przekonanie, że wyznaczone mu zadanie, jakkolwiek niemożliwe do wykonania, zakończy się sukcesem.

 ?Urodzony żołnierz? to podróż przez konflikty XX wieku, odzwierciedlająca zarówno grozę, jak i chwałę walczących. Ukazano w niej doświadczenia niezwykłego życia. Przedstawiając życie fińskiego bojownika, książka prezentuje też szeroki aspekt ważnej części historii ubiegłego wieku ? tej najwspanialszej i tej najpotworniejszej. W XX stuleciu świat znajdował się w stanie realnej lub wirtualnej wojny globalnej, której ofiary były ogromne ? ludzkość nie doświadczyła podobnych przez wiele minionych wieków.

Czasy globalnych gwałtów i zniszczeń XX wieku brutalnie zdefiniowały życie wielu osób. Ta biografia ukazuje Thorne`a jako protagonistę, a nie jako centralną postać w wielkim dramacie dziejowym. Inaczej niż Hitler, Stalin, Eisenhower czy Churchill, Thorne nie miał wpływu na kształtowanie ówczesnej historii. Podobnie jak inni ludzie z jego pokolenia po prostu w tych czasach żył. Jego historia była jednak przygodą mężczyzny, który w takim właśnie świecie okazał się kimś bardziej, znaczącym, wyjątkowym. Opowieść o Larrym Hornie to podróż u boku zdumiewającej i barwnej postaci przez najgorsze czasy z połowy ubiegłego wieku.

Cleverley w sposób bardzo rzetelny odrobił pracę domową i wykorzystał blisko 100 pozycji bibliograficznych co nawet jak na dość dużą objętość pracy wydaje się być solidną pracą. W książce użyto przypisy naukowe, nie jest jednak ich nazbyt wiele, co w mojej ocenie jest małym niedociągnięciem. Pracę dopełniają mapy; ukazują najczęściej oddziały wojskowe podczas walki. Ujmująca, twarda okładka doskonale prezentuje się na półce.

Praca jest godna polecenia pasjonatom historii, a także wszystkim poszukiwaczom ?niewiarygodnych historii?. Czyta się ją szybko i przyjemnie, jest napisana prostym językiem, co sprawia, że jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców.


 Autor: J. Michael CleverleyUrodzony-żołnierz

Wydawnictwo: Replika

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-7674-285-4

Liczba stron: 421

Oprawa: Twarda

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.