Recenzja książki Szymona Nowaka „Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego”

Przed kilkudziesięcioma godzinami obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jedną z nowości na polskim rynku wydawniczym dotyczącą tego wydarzenia jest książka Szymona Nowaka ?Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego?.

Po klęsce Powstania Warszawskiego pojawiły się głosy czy było warto? Dyskusja nad sensem rozpoczęcia walk o stolicę toczy się do dzisiaj i wielce prawdopodobne, że będzie toczyć się jeszcze przez wiele najbliższych lat. Historycy zadają sobie pytania co by się stało z Warszawą i jej mieszkańcami, gdyby Powstanie nie wybuchło, gdyby Rosjanie jednak przekroczyli Wisłę w sierpniu 1944 r., gdyby powstańcy otrzymali większą pomoc z Zachodu czy gdyby do stolicy zdołały się przebić akowskie zgrupowania partyzanckie. Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić w swojej książce ?Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego? Szymon Nowak.

Książka jako całość nie jest opowieścią o jednej konkretnej decyzji, która zmieniłaby losy walczącej Warszawy. W każdym z rozdziałów autor okazuje czytelnikowi jak potoczyłyby się dzieje Powstania, gdyby przykładowo udało się zrzucić 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową generała Sosabowskiego czy  co by było, gdyby powstańców wsparły wojska węgierskie stacjonujące na froncie nad Wisłą. Nie można odmówić Nowakowi fantazji, a rozdziały czyta się jakby dane wydarzenia w nich opisane rzeczywiście miały miejsce. W każdej z części ukazany jest czytelnikowi fragment historii, której dotyczyć ma rozdział. Następnie autor przedstawia własną wizję alternatywnych wydarzeń. Oczywiście jedne alternatywne historie wydają się niezbyt prawdopodobne, a czytając o innych możemy się zastanowić dlaczego nie postanowiono właśnie tak?

Autor daje się poznać jako znawca topografii dawnej Warszawy. Opisy walk pokazane są bardzo plastycznie, a całość czyta się jednym tchem. Oczywiście jest to moje zdanie, każdy może książkę Nowaka odbierać w swój sposób. Warto zauważyć, że nie każdy rozdział ? alternatywna historia kończy się ?happy endem?. W niektórych momentach autor używa ciętego języka, nie boi się zganić poszczególnych osób, ale także zdarzają się pochwały.

?Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego? jest pozycją godną polecenia nie tylko dla fanów II wojny światowej czy osób interesujących się historią Powstania Warszawskiego. Dzięki temu, że autor w każdym z rozdziałów zaznajamia czytelnika z fragmentem historii, dlatego książka będzie interesująca nawet dla laików.

Z pewnością wśród dziesiątek pozycji dotyczących Powstania Warszawskiego książka Szymona Nowaka wyróżnia się. Już sam tytuł mówi nam wiele. Osobiście uważam, że to świetnie opowiedziany kawałek historii, szkoda tylko, że alternatywnej.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Fronda w tym roku. Autor jest absolwentem historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Napisał m.in. ?Oddziały Wyklętych? czy ?Puszcza Kampinoska-Jaktorów 1944? .

Autor: S. Nowak
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-64095-35-1
Liczba stron: 352
Oprawa: Miękka
warszawa-1944

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.