Recenzja książki Wolfganga Schneidera – „Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS 'Totenkopf'”

W tym roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się prawdziwa gratka dla osób interesujących się historią broni pancernej okresu II wojny światowej. Dzięki Wydawnictwu Oskar do naszych rąk trafiła książka Wolfganga Schneidera, „Pancerny Taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS 'Totenkopf'”

3. Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” należała do najbitniejszych w niemieckiej armii. Szczególną jej część stanowiły załogi ciężkich czołgów PzKpfw VI „Tiger”. Właśnie historię owych pancerniaków wziął na warsztat Wolfgang Schneider. Do naszych rąk trafia książka wyjątkowa. Autor nie skupia się wyłącznie na podawaniu suchych danych statystycznych. Jego celem jest przedstawienie czytelnikowi w miarę zwięzłej, a jednocześnie niepozbawionej najważniejszych informacji faktów historii członków załóg Tygrysów. Co ważne koncentruje się na relacjach prostych żołnierzy, podaje ich stopnie, funkcje oraz nazwiska. Kiedy już przyzwyczaimy się do którejś postaci, za chwilę ta ginie (plus dla Schneidera za opisanie szczegółów dotyczących śmierci) i pojawia się kolejna.

Oprócz opisania poszczególnych starć toczonych przez niemieckie Tygrysy bardzo przyjemnymi przerywnikami są opisane przez autora ciekawe sytuacje związane z życiem niemieckich pancerniaków. Dowiemy się jak spędzali wolny czas, co jedli, jak zaopatrywali się w potrzebne wiktuały. Z książki możemy dowiedzieć się m.in. jak za pomocą kilku paczek papierosów można wywabić czerwonoarmistów z ich okopów, czy na bazie jakich produktów można pędzić bimber. Dzięki starannie prowadzonej narracji możemy poczuć zapach prochu, usłyszeć huk wybuchających pocisków czy padające co chwilę niemieckie komendy.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Nie brakuje w niej fachowej terminologii. Myślę, że bardzo przyjemnym dla czytelnika zaskoczeniem jest pozostawienie przez tłumacza oryginalnych nazw niemieckich jednostek czy terminów wojskowych. Jedynym mankamentem, który rzuca się w oczy jest brak jakichkolwiek fotografii czy map. Myślę, że zamieszczenie serii czarno-białych zdjęć z pewnością wzbogaciłoby książkę. Jeśli jednak czytelnik woli skupiać się na samym tekście to z pewnością będzie usatysfakcjonowany historią o czołgistach Tygrysów z dywizji „Totenkopf”.

Wolfgang Schneider jest ex-pułkownikiem Bundeswehry, zajmującym się tematyką wojsk pancernych. Oprócz recenzowanej przeze mnie pozycji jest autorem m.in.: „Tygrys w walce. Walki w Normandii”, „Elefant. Jagdtiger. Sturmtiger” czy „Czołgi niemieckie w I wojnie światowej”.

Według mnie książka skierowana jest przede wszystkim do pasjonatów broni pancernej oraz osób interesujących się historią Waffen SS. Z niecierpliwością będę oczekiwać na kolejne pozycje, które zaserwuje nam gdańskie Wydawnictwo Oskar.


Pancerny Taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf”

Autor: Wolfgang Schneider
Tytuł: Pancerny Taran. Historia kompanii czołgów ciężkich z Dywizji SS „Totenkopf”
Wydawca: Wydawnictwo Oskar
Rok wydania: 2015
Stron: 176
Oprawa: Miękka 
ISBN: 978-83-65175-07-6

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.