Recenzja powieści „Spotkanie pod Skałą”.

?Spotkanie pod Skałą? to powieść oparta na faktach, w której tajna gra wywiadów łączy się ze śmiercią generała Władysława Sikorskiego w Gibraltarze. Temat bardzo ciekawy. Tylko jak to się wszystko czyta? Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.

Autorami powieści są Tadeusz A. Kisielewski, politolog i historyk. Autor m.in. takich książek jak ?Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego? oraz ?Zabójcy?. Drugim autorem jest Mariusz Kata, historyk oraz absolwent Szkoły Wajdy.

Akcja książki rozpoczyna się na początku 1940 roku. Poznajemy majora Dmitrija Sokołowa, sowieckiego szpiega, który jak się później dowiadujemy, został uwikłany w niebezpieczną grę wywiadów.

Akcja powieści toczy się niezwykle szybko. Na jednej stronie jesteśmy w Niemczech, a na drugiej już w Moskwie czy Gibraltarze. Poza tym nie tylko miejsca, zmieniają się jak w kalejdoskopie. To samo dzieje się z czasem akcji. Przed chwilą czytaliśmy o roku 1941, a zaraz mamy 1943. Niestety nie wpływa to najlepiej na spójność powieści. Spowodowane jest to zapewne niewielką objętością książki, która nie pozwoliła autorom na dodanie szczegółów.

Obok postaci majora Sokołowa, drugą najważniejszą osobą jest Marietta von Reimer, agentka Abwehry. Poznajemy ją w połowie książki i właściwie od tego momentu większość akcji oraz dialogów będzie się toczyć właśnie z udziałem tej dwójki.

Autorzy dodali również pokaźny wątek z agentami brytyjskiego wywiadu. Moim zdaniem nie wyszło im to najlepiej. Zabrakło tam wyrazistej postaci,  jaką jest na przykład major Dmitrij Sokołow.

Odnośnie stylu w jakim napisana jest książka to nie mam większych zastrzeżeń. Nie znalazłem też żadnych błędów gramatycznych, więc to na pewno na plus. Książka została wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Papier jest dobrej jakości, a wielkość czcionki jest idealna i nie męczy nawet po długim czytaniu.

Po głębszym przemyśleniu mogę tą pozycję polecić tym osobom, które interesują się sprawą śmierci generała Władysława Sikorskiego. Jeżeli nie jesteś jedną z nich, to zdecydowanie odradzam zakup tej powieści.

Miejsce wydania: Poznań

Rok wydania: 2013

Wydawnictwo: Rebis

Stron: 220

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena: 27,90 zł

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.