Rekonstrukcja bitwy pod Kraśnikiem

6 września br. w Skorczycach gm. Urzędów odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Kraśnikiem. W tym roku mija setna rocznica jednej z największych batalii toczonych podczas I wojny światowej. Organizatorem rocznicowego wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Kraśniku.  Będzie to pierwsza rekonstrukcja batalistyczna w powiecie kraśnickim.

Realizacją widowiska zajmie się historyk Przemysław Bednarczyk, który jest jednym z najbardziej znanych twórców tego typu przedstawień oraz autorem filmu dokumentalnych i fabularyzowanych na temat walk Polaków o niepodległość, emitowanych m.in. na antenie TVP Historia. W inscenizowanych walkach weźmie udział 40 kawalerzystów i 80 piechurów. Organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje: pokazy kawaleryjskie i wyszkolenia piechoty, paradę grup rekonstrukcyjnych, występy zespołów z repertuarem patriotycznym, takich jak Gloria Victis Project.

Decyzja o zorganizowaniu inscenizacji zapadła w Starostwie Powiatowym pod koniec ubiegłego roku. Podjęto starania, aby całe przedsięwzięcie sfinansować ze środków zewnętrznych. 18 lipca starosta Andrzej Maj podpisał umowę z Samorządem Województwa Lubelskiego na realizację wydarzenia ?Bitwa pod Kraśnikiem – inscenizacja w setną rocznicę w ramach Lokalnego Uniwersytetu Ludowego?. Powiat otrzyma na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości ok. 50 tys. zł. – To projekt o charakterze edukacyjnym, w którym powinni uczestniczyć nie tylko dorośli zainteresowani historią i militariami, ale też młodzież poznająca dzięki temu mało znaną historię swoich rodzinnych stron ? podkreśla starosta Andrzej Maj. – Bitwy z 1914 r. i 1915 r. to największe tego typu wydarzenia historyczne na ziemi kraśnickiej, ale przez dziesięciolecia mało o nich mówiono i nie nauczano w szkołach.

100 lat temu w okolicach Kraśnika stoczono jedną z pierwszych i jednocześnie największych bitew I wojny światowej. Armia Austro-Węgierska dowodzona przez gen. Wiktora Dankla pokonała Armię Rosyjską. Po obu stronach walczyło ok. 200 tys. żołnierzy, także Polacy. Główne działania wojenne stoczono w dniach 23 ? 25 sierpnia 1914 r. na terenie kilku gmin dzisiejszego powiatu.

Plan rekonstrukcji:

godz. 14-16 – Imprezy towarzyszące dla dzieci i młodzieży, dioramy, pokazy kawaleryjskie i wyszkolenia piechoty

godz. 14-15 – część oficjalna

godz. 15-16 – występy zespołów z repertuarem patriotycznym, wspólne śpiewanie, ogłoszenie wyników konkursów i nagrodzenie laureatów

godz. 16-18 – widowisko batalistyczne „Bitwa pod Kraśnikiem”

godz. 18-18:30 – parada grup rekonstrukcyjnych

18:30-20:00 – „Gloria Victis Project” – koncert pieśni historycznych w nowej aranżacji

bitwa_podkrasnikiem

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.