Relacja z sobotnich uroczystości na festynie patriotycznym Tobie Ojczyzno. 13 września 2014 roku.

Tego dnia trwała pierwsza część obchodów pierwszego festynu patriotycznego Tobie Ojczyzno zorganizowanego ku pamięci założyciela Jednostki Wojskowej GROM generałowi Sławomirowi Petelickiemu.

Na festynie zaprezentowano nie tylko sprzęt wykorzystywany przez operatorów sił specjalnych, ale także przez inne rodzaje wojsk.

Organizatorzy i patronat.

Organizatorami festynu byli: Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego, Fundacja Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, Miasto Stołeczne Warszawa.

Patronat Honorowy objęli: Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa statyczna.

Na wystawie statycznej można było obejrzeć sprzęt i wyposażenie wykorzystywane przez Wojsko Polskie i inne służby mundurowe.

Wojsko Polskie zaprezentowało między innymi nowoczesny sprzęt i uzbrojenie z 25. BKPow pod tytułem ?Drużyna 2014? czy stoiska ze sprzętem wojsk specjalnych GROM, NIL, AGAT, FORMOZA.   

Żandarmeria Wojskowa zaprezentowała następujące symulatory różnych typów: 3D ?MaxElka?, dachowania, zderzeń. Sprzęt taki jak: Motocykl interwencyjny Yamaha FZ6 i samochód interwencyjny Volkswagen Crafter.

Komenda Stołeczna Policji pokazała swoje roboty pirotechniczne: SQUAT i INSPEKTOR wraz z wyposażeniem zapewniającemu bezpieczeństwo pirotechnikowi. Przeprowadziła także grę edukacyjną pt. ?Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką? i warsztaty z zakresu bezpieczeństwa zarówno na ulicy, domu i nad wodą.

Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP zaprezentowało swoje wyposażenie i pojazd opancerzony LTO.

Biuro Ochrony Rządu przedstawiło nie tylko sprzęt, ale też przeprowadziło pokaz dynamiczny.

Straż Graniczna oprócz już wyżej wymienionych elementów takich jak wyposażenie miała także atrakcje przeznaczone dla najmłodszych.

Służba Celna przygotowała wystawę okazów gatunków fauny i flory, które są zagrożone wyginięciem, chronionych przez Konwencją Waszyngtońską zwaną CITES. Wystawę poświęconą podrabianym towarom i różnicom jakie je odróżniają.

Był nawet pies z przewodnikiem mówiącym o szkoleniu.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zaprezentowało dobrze już nam znany czołg rozpoznawczy TKS z 1939 roku czy lekki czołg Renault FT-17, a nawet czołg T-34/85.

Ochotnicza Straż Pożarna, albo jej poszczególne oddziały zaprezentowały na przykład: zabytkowy pojazd pożarniczy ?Minerwa? z 1923 roku, dwutłokowa ręczna sikawka z 1930 roku, zabytkowy samochód pożarniczy Steyer z 1944 roku, zabytkowego samochodu pożarniczego Star 25 z 1963 roku.

Był także obecne firmy zajmujące się sprzętem jak WB Electronic z UAV FlyEye, czy Instytut Lotnictwa.

Dokładniejsza lista znajduje się pod podanym linkiem[1].

Atrakcje.

Podczas imprezy zaprezentowano strzelnicę multimedialną, która została stworzona mocami polskiego przemysłu.

W jej skład wchodzą repliki broni, która znajduje się na stanie Wojska Polskiego. Odtworzono nie tylko dedykowaną dla nich elektronikę, ale też lasery sprzężone z bliską podczerwienią.  System rejestruje punkty strzału i przetwarza sytuację według danych pochodzących od replik.

Były także inne atrakcje przygotowane przez organizatorów poczynając od pokazów gier historycznych i strategicznych poprzez pokazy sztuk walki kończąc na koncercie Artystycznego Zespołu Reprezentacyjnego WP, a także projekcji filmów historycznych.

Odbył się także występ dzieci z Klubu ?Komandos? z Lublińca pt. ?Mały powstaniec?.

Inscenizacja na Wiśle.       

Koło południa przez blisko godzinę na wodach Wisły odbywały się pokazy działań jednostek specjalnych w ramach Memoriału gen. Sławomira Petelickiego.

Oto opis jej opis wraz z zamieszczonymi zdjęciami:

Jest gorący wrześniowy dzień, słońce stoi wysoko, a znad rzeki powiewa orzeźwiająca bryza. Po środku koryta płynie statek wycieczkowy, a na jego pokładzie stoją? uzbrojeni porywacze.

Mają zakładników i są gotowi do użycia broni, gdy łodzie policyjne blokują drogę, a śmigłowiec nadlatuje. Nie ma wątpliwości co trzeba zrobić.

Najwyższy czas, by uderzył GROM.

IMGP7581Policyjny Mi-17 nadlatuje od południa ściągając na siebie ogień porywaczy,?

 IMGP7589?gdy nagle rozlega się szum silników łodzi półsztywnych błyskawicznie skracających dystans do celu.

 IMGP7592Stojący na ich pokładach ubrani w oporządzenie komandosi otwierają ogień do porywaczy stojących na pokładzie. Następuje gwałtowna wymiana ognia.

 IMGP7595Po chwili ze głuchym stukiem do obu burt przybijają łodzie, które po wysadzeniu operatorów GROMu oddalają się od jednostki.

 IMGP7599W tym czasie operatorzy przeszukują statek, pomieszczenie po pomieszczeniu, by wkrótce wyprowadzić dwójkę schwytanych porywaczy.

 IMGP7605Bez strat własnych operatorzy zostają podjęciu na linach przez oczekujący śmigłowiec i lecąc pod nim prezentują się publiczności, a nad nimi powiewa polska flaga.

 IMGP7625

Zdjęcia.

Oto parę zdjęć sprzętu jaki został pokazany na wystawie:

 IMGP7549Robot Saperski Armtrac 20.

IMGP7551BSL FlyEye ? WB Electronics.

IMGP7555Granatnik Automatyczny Mk. 40.

IMGP7557Karabiny Wyborowe Tor i Sako.

IMGP7558Wyrzutnia RPG-7 i karabin maszynowy PKT.

IMGP7560Robot Saperski Talon.

 IMGP7563Strój Pirotechnika EOD 9.

IMGP7565Toyota Land Cruiser Model 105.

IMGP7570Toyota Hilux.

Jeśli nie zaznaczono inaczej zdjęcia pochodzą z kolekcji Autora.


Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.