Richard Ogorkiewicz „Czołgi. Sto lat historii” – recenzja

W ubiegłym roku za pośrednictwem wydawnictwa RM w księgarniach pojawiała się książka autorstwa profesora Richarda Ogorkiewicza o wdzięcznym tytule ?Czołgi. Sto lat historii? będąca swoistym przewodnikiem po historii rozwoju broni pancernej.

O czym opowiada książka ?Czołgi. Sto lat historii??

Jak zmieniały się i doskonaliły czołgi? Zobacz, jak ewoluowały od prymitywnych, dziwacznych z wyglądu czołgów Mark V, poprzez Matildy, a później groźne ?Tygrysy? z lat drugiej wojny światowej, aż po świetne współczesne Abramsy M1 ? aby wreszcie stać się tym, czym są dzisiaj: głównym elementem zdolnych do samodzielnych działań wojennych zmechanizowanych sił pancernych.

Autor książki, znany na świecie specjalista od broni pancernej, szczegółowo i fachowo analizuje historię i ewolucję czołgu, od chwili jego powstania przed stu laty po dzień dzisiejszy. Odwołując się do najnowszych badań, opowiada o mało znanych początkach rozwoju czołgów podczas pierwszej wojny światowej. Wnikliwie analizuje fenomen rosnącego znaczenia militarnego czołgów. W latach międzywojennych rozwój sił pancernych postępował powoli, dopiero sukcesy niemieckich formacji czołgowych w początkowym okresie drugiej wojny światowej zmusiły aliantów do rewizji konserwatywnych koncepcji dotyczących użycia czołgów. Opisuje gwałtowny rozwój pojazdów pancernych w Europie i Ameryce, do którego doszło dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie techniki wojskowej podczas drugiej wojny światowej i zimnej wojny i który doprowadził do przeobrażenia czołgów w szybkie, odporne na pociski i potężne machiny wojskowe ? takie, jakimi są dzisiaj.

OPINIA

Od dawna interesował mnie temat współczesnej broni pancernej ? to właśnie po takie publikacje najczęściej sięgałem. Dużo mniej czasu poświęcałem historii powstania czołgów sięgającej początku XX wieku oraz niemalże całkowicie ignorowałem broń pancerną wykorzystywaną podczas II Wojny Światowej. Gdy zauważyłem dzieło Richarda Ogorkiewicza na stronie internetowej wydawnictwa RM, od razu zapragnąłem jej przygarnąć i dodać do swojej skromnej biblioteki. Chciałem zwyczajnie uzupełnić braki w swojej wiedzy. Gdy tylko otrzymałem przesyłkę, postanowiłem natychmiast zabrać się do czytania.

Na pierwszy rzut oka lektura wywarła złe wrażenie, albowiem niesiony doświadczeniami i przyzwyczajeniami z poprzednich publikacji tego typu spodziewałem się jedynie książki z lekka podchodzącej do tematu. Pomimo drobnej niechęci zacząłem czytanie! Bardzo szybko okazało się, że sposób przedstawienia danych jest dość szczegółowy ? zawarto tu mnóstwo informacji na temat historii rozwoju broni pancernej oraz kierunku jej rozwoju. Na szczęście autor nie popełnił błędu swoich poprzedników i nie przedstawił nam tzw. flaków z olejem, czyli suchych opisów czołgów ze szczegółową specyfikacją techniczną. W czasie lektury poznamy historię broni pancernej z punktu widzenia państw graczy tj. wielkich mocarstw, ale mamy możliwość spojrzenia na temat uwzględniając mniejsze programy m.in. z Izraela, Japonii, Korei Południowej, Szwecji i tak dalej. Najważniejszym elementem lektury jest oczywiście zaprezentowany w niej opis historii rozwoju broni pancernej, ale mimo to na pochwałę zasługuje także ciekawe ukazanie konstrukcji bliższych współczesnym czasom.

Publikacja Richarda Ogorkiewicza to pełna szczegółów opowieść o historii rozwoju broni pancernej od jej początków w XX wieku aż po czasy współczesne. Książka ?Czołgi. Sto lat historii? to bez wątpienia ciekawe dzieło, na które uwagę powinni zwrócić uwagę zainteresowani tematyką! Ostrzegam jednak, że lektura tej pozycji nie jest łatwa ? książka wymaga mnóstwa uwagi. Laicy i osoby szukające przelotnej rozrywki szybko się znudzą!

Kim jest autor?

Profesor Richard Ogorkiewicz – w latach 1972 –  2016 pracował w Radzie Naukowej ds. Obronności brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Od 1979 roku wygłaszał też wykłady na temat pojazdów pancernych w Royal Military College of Science (obecnie fili brytyjskiej Akademii Wojennej), a od 1988 roku pełni tam funkcję profesora nadzwyczajnego. Od 1988 roku jest konsultantem periodyku IHS Jane’s International Defence Review, a od 1993 roku również kuratorem Muzeum Broni Pancernej w Bovington.


Autor: Richard Ogorkiewicz

Tytuł: Czołgi. Sto lat historii. Od Sommy do współczesności 

Tytuł oryginału: Tanks: 100 Years of Evolution

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Oprawa: Oprawa miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7773-424-7

Liczba stron: 360

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.