Roger Moorhouse „III Rzesza w 100 przedmiotach”- recenzja

III Rzesza mimo swojego krótkiego istnienia na kartach historii miała ogromny wpływ na jej bieg jak i sposób jej odbierania przez potomnych. Rozpoznawalność obrazów, symboli czy też elementów propagandy związanych z Führerem jest zdumiewająca w dzisiejszych czasach. Roger Moorehouse w swym dziele podejmuje się trudnego zadania w wyborze tylko 100 przedmiotów tworzących pełny obraz omawianego reżimu. Bowiem czy nie ma lepszego sposobu niż przytłoczenie ludzi, umieszczając mnogość odpowiednich przedmiotów w ich otoczeniu, by dzięki temu przekonać ich do swoich racji?

Książka III Rzesza w 100 przedmiotach  została wydana w twardej okładce, pozostawia wrażenie pozycji z wyższej półki ze względu na objętość (302 stron), a także stonowaną kolorystycznie ilustracje na okładce przedstawiającą tytułowy przedmiot, jeden ze stu przedstawionych w książce. Publikacja składa się z 100 części, którym zostały nadane tytuły stanowiące nazwy danych przedmiotów. Książka została zaopatrzona w szczegółowe fotografie, krótkie ale trafiające w sedno komentarze poparte licznymi źródłami.

Czytając, lektura przenosiła mnie do tamtych czasów, stawiała mnie jako jednego ze społeczeństwa do którego były kierowane zabiegi propagandy. Obserwowałem historie każdego przedmiotu i jego oddziaływanie na ludzi. Przytoczone przedmioty i historie ich dotyczące oraz osób z nimi związanych oddają realia niegdysiejszych czasów. Czasów, które stanowią część naszej historii, o których nie powinniśmy zapominać. Szczególnie w pamięci powinny nam pozostać bohaterskie postawy osób sprzeciwiających się reżimowi oraz przekonanie iż przedmioty same w sobie nie są złe, złe są idee osób w których świetle te rzecz budzą grozę.

Tak jak obecnie tak dawniej zdawano sobie sprawę, że indoktrynacje najlepiej zaczynać na najbardziej podatnym gruncie, wśród dzieci. W III Rzeszy rzeczą do nich skierowanych były zabawki. Szczególną pozycje zajmowała figurka samego A. Hitlera. Z czasem figurki te zostały wyposażone w ruchomą rękę pozwalającą wykonywać słynne niemiecki pozdrowienie. Dla dzieci to była codzienność, dla nas patrzących z perspektywy lat budzi to grozę wobec systemu, który potrafił na taką skale zagiąć rzeczywistość.

Przedmioty te są niczym puzzle układające się w idealny obraz III Rzeszy, ale czyż nie tak mieli go odbierać tłumy oraz reszta świata? Mimo tak idealnego planu i wykreowania rzeczywistości, społeczeństwo zrodziło jednostki gotowe temu zaprzeczyć. Sophie Scholl potępiająca holocaust i wzywająca do oporu przeciw tyranowi. Claus von Stauffenberg czy też Georg Elser który był najbliższy  zgładzenia Adolfa Hitlera. Historię tych jak i innych osób poznacie zagłębiając się w tę pozycję.

Czytając na pewno Waszą uwagę zwróci przejrzystość oraz płynność w formułowaniu krótkich bo zaledwie dwu, trzy stronicowych komentarzy do danego przedmiotu. Zaczynając od wprowadzenia gdzie znajdziemy opis typowo encyklopedyczny, przechodząc do historii a poprzestając na odniesieniu do zasług dla reżimu. Jednakże pamiętajmy, część z tych rzeczy nam się przysłużyła jak wkład w rozwój nauki a inne muszę z przykrością stwierdzić są toksycznym reliktem przeszłości.

Książka Roger?a Moorehouse?a to dzieło, w które włożono wiele pracy. Autor zadał sobie wiele trudu analizując źródła historyczne i składając wszystko w spójny dobrze czytający się tekst a także zamieszczając fragmenty tekstów źródłowych i ilustracje, które przybliżają czytelnika do dawnych czasów. Istotne jest również to, że książka nie jest schematyczna i abstrakcyjna. Czytając, odczuwałem istotę systemu prezentowanego w książce.


Autor: Roger Moorhouse

Tytuł: III Rzesza w 100 przedmiotach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 302

ISBN: 978-83-240-5467-1

Książka do kupienia na stronie wydawcy

Student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji ( kierunek ? Prawo). Interesuje się historią, a szczególnie starożytnością, która dała początek cywilizacji. Ponadto militarystyką, botaniką, polityką międzynarodową oraz aktualnymi wydarzeniami politycznymi i gospodarczymi, a także bezpieczeństwem międzynarodowym.