Transporter-wyrzutnia międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-2PM Topol podczas ćwiczeń w Kraju Ałtajskim. / fot. defence-blog.com.

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

Jednostki 35. Dywizji Rakietowej z Barnauł w Kraju Ałtajskim, wyposażone w kołowe wyrzutnie międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-2PM Topol, przeprowadziły ćwiczenia wojskowe, w tym ?intensywne patrole bojowe?.

Barnauł, Kraj Ałtajski, Rosja. / Wikimedia Commons.

Barnauł, Kraj Ałtajski, Rosja. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 4 lutego br. portal Defence Blog poinformował, że jednostki 35. odznaczonej Orderem Kutuzowa drugiego stopnia i Aleksandra Newskiego Dywizji Rakietowej, podlegające rosyjskim Wojskom Rakietowym Strategicznego Przeznaczenia (RWSN) i stacjonujące w mieście zamkniętym (ZATO) Sibirski, w pobliżu Barnauł (Kraj Ałtajski), przeprowadziły ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem kołowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-2PM Topol, które otrzymały rozkaz rozpoczęcia ?intensywnych patroli bojowych?.

Ćwiczenia, które miały miejsce w pobliżu granicy z Chińską Republiką Ludową (jej zachodnią częścią) miały zademonstrować, jak RWSN może użyć międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) do niszczenia zgrupowań wojsk przeciwnika lub jako odpowiedź na zmasowany atak rakietowy, nuklearny lub lotniczy przeciwnika.

Transportery-wyrzutnie międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-2PM Topol przeprowadziły intensywne manewry na trasach patroli bojowych. Informacja o ćwiczeniach pojawiła się w nieco ponad tydzień po ujawnieniu przez chiński dziennik Global Times faktu rozmieszczenia, również kołowych, wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych DF-41 (DongFeng-41) przez Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (People?s Liberation Army Rocket Force; PLARF) w mandżurskiej prowincji Heilongjiang przy granicy z Federacją Rosyjską (czytaj więcej: Chińskie rakiety balistyczne DF-41 przy granicy z Rosją).

System RT-2PM Topol (w kodzie DIA/NATO: SS-25 Sickle; indeks GRAU: 15Zh58) wszedł do służby operacyjnej w dniu 23 lipca 1985 r. w republice Mari El nad środkową Wołgą. Jest to trójstopniowa, zasilana paliwem stałym rakieta balistyczna o zasięgu 10.500 km, uzbrojona w pojedynczą głowicę nuklearną o mocy 550-800 kT. Ma 29,5 metra długości, średnicę 1,8 metra oraz masę 45,1 tony. Od tego czasu system został gruntownie zmodernizowany i powstała nowsza wersja, oznaczona jako Topol-M.

W dniu 23 lipca 2015 roku przedstawiciel rosyjskiego MON przy RWSN, mjr Dmitrij Andriejew poinformował, że rakiety Topol zostaną wycofane z rosyjskiego arsenału nuklearnego odstraszania do 2021 roku (czytaj więcej: Rakiety Topol do wycofania w 2021 roku). Zapowiedź pojawiła się w kilka dni po specjalnych ćwiczeniach w Moskiewskim Okręgu Wojskowym z okazji 30-lecia służby tych rakiet (czytaj więcej: Manewry z okazji 30-lecia służby rakiet balistycznych Topol [WIDEO]). W 2015 roku na wyposażeniu RWSN znajdowały się łącznie 122 rakiety RT-2PM Topol w wyrzutniach stacjonarnych i mobilnych (z czego 36 mobilnych w omawianej 35. Dywizji Rakietowej).

Transporter-wyrzutnia MAZ-7912/MAZ-7917 systemu RT-2PM Topol. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Transporter-wyrzutnia MAZ-7912/MAZ-7917 systemu RT-2PM Topol. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Źródło:

defence-blog.com: Russian strategic rocket forces holds drill near border with China

Czytaj także:

Chiny przetestowały nową rakietę balistyczną z 10 głowicami bojowymi

Rosja odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz

Departament Stanu opublikował stan arsenałów nuklearnych USA i Rosji

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.