Rosja największym zagrożeniem dla USA

Sekretarz amerykańskich Sił Powietrznych, Deborah James powiedziała, iż Stany Zjednoczone traktują obecnie Rosję jako największe zagrożenie dla jej bezpieczeństwa narodowego.

Sklep Urodzeni Patrioci

James dodała, że w związku z tym USA muszą zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie, pomimo zmniejszania budżetów obronnych państw NATO. Słowa te padły po serii jej wizyt i spotkań z sojusznikami USA na Starym Kontynencie, w tym w Polsce w dniu 22 czerwca br, jak i po niedawnym incydencie z udziałem rosyjskich samolotów Tu-95MS (czytaj więcej: Amerykanie przechwycili cztery rosyjskie bombowce strategiczne).

Sekretarz powiedziała także, że jest rozczarowana faktem, iż tylko cztery z 28 państw członkowskich NATO wydaje co najmniej 2% swojego PKB na wydatki związane z wojskiem. Przyznała także, że Europa owszem musi stawić czoła zagrożeniom związanym z imigracją i problemami gospodarczymi, jednakże sojusz militarny NATO i jego zobowiązania dla państw członkowskich powinny być oczywistym priorytetem. Ostatnimi dniami Wielka Brytania zobowiązała się do zwiększenia swoich wydatków do 2%.

Uważam Rosję za największe zagrożenie. To nie jest czas, aby w jakikolwiek sposób sygnalizować brak determinacji w obliczu rosyjskich działań.

Deborah James oświadczyła także, że biorąc pod uwagę ostatnie napięcia na linii Zachód-Rosja, USAF będą kontynuować swoje wysiłki mające na celu uniezależnienie się od rosyjskich silników rakietowych RD-180. Są to dwukomorowe silniki rakietowe zaprojektowane i produkowane przez rosyjskie przedsiębiorstwo NPO Energomasz, stanowiące pochodną czterokomorowych silników RD-170 i RD-171, używanych w rosyjskich rakietach nośnych Energia i Zenit. Silniki te oferowany są na rynku przez amerykańską spółkę RD AMROSS, stanowiącą joint venture Pratt & Whitney Rocketdyne (50%) i NPO Energomasz (50%). Są dostarczane m.in. dla United Launch Alliance (ULA), gdzie zostały dostosowane do wymagań amerykańskich rakiet nośnych Atlas III i Atlas V.

Pod koniec czerwca br. Sekretarz Obrony USA Ashton Carter, zapowiedział zwiększenie obecności amerykańskich wojsk lądowych w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce). Równolegle Waszyngton współpracuje z europejskimi sojusznikami w ramach wielonarodowych ćwiczeń wojskowych, takich jak BALTOPS 2015, SABER STRIKE-15, Eagle Talon oraz Noble Jump w ramach przedsięwzięć szkoleniowych ALLIED SHIELD (Sojusznicza Tarcza), w których brały udział także samoloty USAF (czytaj więcej: Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Bałtykiem) czy operacji Atlantic Resolve z udziałem lotnictwa Gwardii Narodowej USA (czytaj więcej: Amerykańska Gwardia Narodowa przyleciała do Europy).

Z kolei Rosja uważa Zachód za zagrożenie dla siebie. W kwietniu br. podczas 4. Konferencji na temat Bezpieczeństwa Międzynarodowego, przedstawiciele rosyjskich władz uznali, iż Stany Zjednoczone dążą do zwiększania swoich wpływów w Europie, a NATO chce rozszerzać się dalej na wschód (czytaj więcej: Rosja: Stany Zjednoczone dążą do globalnej dominacji).

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty