Fot. screen YouTube.

Rosja przetestowała wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet 9K512 Uragan-1M [WIDEO]

W dniu 10 lutego br. kadeci Michajłowskiej Wojskowej Akademii Artylerii z Sankt Petersburga przeprowadzili strzelania z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet BM-21 Grad i 9K512 Uragan-1M. W przypadku tego drugiego systemu, było to jego pierwsze strzelanie rakietowe oraz publiczna prezentacja.

W piątek, 10 lutego br. na poligonie Łużskim wojsk rakietowych i artylerii Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZOW) w obwodzie leningradzkim, kadeci Michajłowskiej Wojskowej Akademii Artylerii (Michałowskaja Wojennaja Artilleryjskaja Akademia) z Sankt Petersburga przeprowadzili strzelania m.in. z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet BM-21 Grad i Uragan-1M. W przypadku tego drugiego systemu, było to jego pierwsze strzelanie rakietowe oraz publiczna prezentacja, choć statycznie można było oglądać go w listopadzie ub. r.

Zmodernizowany 9K512 Uragan-1M został opracowany przez państwowe przedsiębiorstwo NPO ?Spław? z Tuły, będące częścią Korporacji Rostechnołogie jako wielokalibrowy, wieloprowadnicowy system artylerii rakietowej (MLRS; w rosyjskiej terminologii jest to rakietowy system ognia zaporowego, rieaktywnaja sistema załpowo ognia ? przyp. red.), umieszczony na podwoziu 8×8 MZKT-79306 „Astrolog”, napędzanym silnikiem diesla JaMZ-846 o mocy 500 KM, który zapewnia mu prędkość maksymalną 70 km/h i zasięg na drodze do 1.000 km. Według producenta, dzięki możliwości wymiany wyrzutni rakietowej, system może używać amunicji kal. 220 i 300 mm, dla odpowiednio 30 i 12 prowadnic. Zasięg ostrzału wynosi od 8 do 120 km, a obszar rażenia 672.000 m?. System waży łącznie nie więcej niż 44,5 tony. Oprócz transportera-wyrzutni 9A53, integralną część systemu stanowi pojazd transportowo-załadowczy 9T249.

Testy systemu ruszyły w 2012 roku (pierwotnie prace nad nim rozpoczęto w 1995 roku, lecz po roku, z powodów finansowych, wstrzymano je ? przyp. red.) i oczekuje się, że wejdzie na uzbrojenie dwóch pułków artyleryjskich Wojsk Lądowych Rosji jeszcze w tym roku.

Wideo z poligonu Łużskiego:

Prezentacja statyczna z listopada ub. r.:

Rosja od wielu lat modernizuje swoje systemy artylerii rakietowej, pozostające na uzbrojeniu od czasów ZSRR, czyli 9K51 Grad kal. 122 mm, 9K57 Uragan kal. 220 mm i 9A52 Smiercz kal. 300 mm, które są zastępowane lub będą zastąpione w niedalekiej przyszłości przez ulepszone systemy (odpowiednio): 9A53-G Tornado (na podwoziu KamAZ lub Ural-4320), 9A53-U Tornado (MZKT-79306) i 9A53-S Tornado (MZKT-79306), a także 9A52-4 Tornado, umieszczone na podwoziu KamAZ-63501, będący lżejszą wersją tego ostatniego i który wszedł już na uzbrojenie (136 jednostek). Oprócz wdrażania zmodernizowanych systemów, wprowadzana jest także nowa amunicja do nich (czytaj więcej: Nowe precyzyjne pociski rakietowe dla rosyjskich systemów MLRS).

Źródła:

mil.ru: ???????? ???????????? ??????? ?????????????? ???????? ???????? ???? ?? ???? ???????-1?? ? ?????? ? ????????????? ???????

defence-blog.com: Russia Displays its Newest Uragan-1M Multiple Rocket Launcher for the First Time

Czytaj także:

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego

Marynarka Wojenna Rosji podsumowuje strzelania rakietowe w 2016 roku

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.