Domniemany wygląd pocisku balistycznego RS-26 Rubież i jego nosiciel, czyli podwozie MZKT-27291 produkcji białoruskiej. / Źródło: militaryrussia.ru

Rosja: Test pocisku Rubież w II kwartale 2016 roku

Źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym poinformowały, że Wojska Strategiczne Specjalnego Przeznaczenia (RWSN) wznowią próby z nową rakietą balistyczną RS-26 Rubież w II kwartale 2016 roku.

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym twierdzą, że Wojska Strategiczne Specjalnego Przeznaczenia (RWSN) wznowią próby z nową rakietą balistyczną RS-26 Rubież (w kodzie NATO: SS-X-31) w II kwartale 2016 roku:

Start rakiety ma nastąpić w II kwartale tego roku z poligonu Kapustin Jar i upaść na poligonie w rejonie jeziora Bałchasz w Kazachstanie [chodzi o poligon Sary-Szagan, zwany w czasach sowieckich polem testowym A ? przyp. red.].

Poligon rakietowy Sary-Szagan, przylegający bezpośrednio do Jez. Bałchasz. / Źródło: maps.googleapis.com.

Poligon rakietowy Sary-Szagan, przylegający bezpośrednio do Jez. Bałchasz. / Źródło: maps.googleapis.com.

Oczekuje się, że pierwsze rakiety balistyczne RS-26 Rubież osiągną wstępną gotowość bojową jeszcze w tym roku, zostając podporządkowane 29. Gwardyjskiej Witebskiej odznaczonej Orderami Lenina oraz Czerwonego Sztandaru Dywizji Rakietowej (JW 42341) i rozmieszczone w rejonie irkuckim [funkcjonują tam obecnie dwa pułki RWSN: 344. Gwardyjski odznaczony Czerwonym Sztandarem Pułk Rakietowy im. 50-lecia ZSRR oraz 586. Gwardyjski Świrski odznaczony Orderem Bohdana Chmielnickiego Pułk Rakietowy, oba wyposażone w rakiety balistyczne RT-2PM Topol (w kodzie DIA/NATO: SS-25 Sickle; indeks GRAU: 15Zh58) na mobilnych wyrzutniach kołowych ? przyp. red.].

Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR:

W dniu 6 czerwca 2012 roku przeprowadzono pierwszy test nowego pocisku międzykontynentalnego na paliwo stałe, RS-26 Rubież, a do listopada zanotowano łącznie cztery próby. Jest to znacznie mniejszy pocisk klasy ICBM na platformie mobilnej, który według zapowiedzi rosyjskiego MON ma z łatwością pokonywać istniejące systemy antyrakietowe. Z jeszcze niepotwierdzonych informacji wynika, że Rubież ma być zbliżony wymiarami do R-30 Buława, a więc mieć około 12 metrów długości i 36 ton masy startowej, a nośnikiem ma być sześcioosiowy MZKT-27291. Zasięg oceniany na tylko 5.800 km jest określany jako próby obejścia przez Kreml porozumień INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces ? Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu), by posiadać pocisk o zasięgu zbliżonym do maksymalnego dla zakazanych pocisków. Ostatni jak dotychczas test (czwarty udany i piąty w ogóle) odbył się w dniu 18 marca 2015 roku. Pocisk wystrzelony z poligonu Kapustin Jar uderzył w cel na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie po przebyciu ponad 3.000 km.

Czytaj także:

Rosja chce niszczyć lecące ku Ziemi asteroidy

Rakiety Wojewoda zakończą swoją służbę jako Dniepry

Rakiety Topol do wycofania w 2021 roku

Kolejne pociski balistyczne dla rosyjskich wojsk rakietowych

Hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71 jako broń strategiczna Rosji?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.