Mosze Ja'alon (Źródło: Wikimedia Commons)

Rosja tworzy bazę lotniczą w Syrii

Moshe Yaalon, Minister Obrony Izraela, powiedział, że w ostatnich dniach Rosja wysłała doradców wojskowych, oraz aktywne siły do Syrii, których głównym celem jest utworzenie bazy lotniczej, gdzie stacjonować będą śmigłowce i myśliwce prowadzące misje uderzeniowe przeciw Państwu Islamskiemu. Baza lotnicza powstanie w dystrykcie Jablah nieopodal miasta Lattakia.

Moshe Yaalon, Minister Obrony Izraela opisuje ten ruch jako ?znaczący? i mówi, że jeśli Rosja planuje operacje lotnicze przeciw ISIS, będą musieli koordynować działania z siłami kampanii lotniczej pod wodzą USA. Twierdzenie następuje po ostatnich wskazaniach o gromadzeniu się rosyjskich sił w Syrii, co powoduje obawy w USA i NATO.

?Jak rozumiem, na tym etapie mówimy o ograniczonej sile, która obejmuje doradców, zespół bezpieczeństwa i obsługi technicznej śmigłowców i samolotów?. powiedział Yaalon podczas briefingu.

Izraelski minister dodał, że pierwszym celem jakiego realizacji podejmie się Rosja jest prawdopodobnie ochrona rosyjskich interesów w Syrii, mowa tu o bazie Marynarki Wojennej Tartus nad Morzem Śródziemnym. Yaalon nie nawiązał do tego, jak Izrael zdobył informacje na temat rozmieszczanie rosyjskich siły w Syrii.

Baza lotnicza powstanie w dystrykcie Jablah nieopodal miasta Lattakia.

Izrael nie określił jasnych preferencji, starał się także trzymać się z daleka od walki w Syrii. Z jednej strony, nie ma żadnego interesu widząc długoletni nemezis zwycięstw Assada, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego bliskie związki z Iranem i Hezbollahem ? czyli wrogami Izraela. Z drugiej strony, istnieje obawa, że islamscy bojownicy, którzy obalą rząd prezydenta Syrii, będą o wiele większym zagrożenie dla Izraela.

Zapytany o rosyjskie samoloty latające na lotnisko w pobliżu miasta Latakia, Ławrow powiedział, nie rozwijając tematu, że te maszyny stanowią element pomocy humanitarnej i latają, wypełniając ustalenia istniejących umów.

?Samoloty Federacji Rosyjskiej wysyłane do Syrii, przenoszą przedmioty wojskowe, zgodnie z umowami, które mamy i pomoc humanitarną,? powiedział Ławrow. ?W zależności od ładunku, jaki samolot przewozi, zwracamy się do władz państw sąsiednich o wydanie pozwolenia na przelot, zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym,?

Rosja prosiła o zgodę na korzystanie z przestrzeni powietrznej Iranu. Wcześniej Bułgaria odmówiła zgody na wykorzystywanie jej przestrzeni powietrznej do lotów wojskowych do Syrii. Także Ukraina nie wyraziła zgody na przelot rosyjskich maszyn do Syrii ? powiedział premier Arsenij Jaceniuk. Waszyngton naciskał Ateny w tej samej sprawie, Grecja odmówiła włączenia się w blokadę transportów lotniczych Federacji Rosyjskiej.
Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że jeśli raporty na temat rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii się potwierdzą ?może to prowadzić do większej przemocy? – pod wiadomością do Lawrowa podpisały się ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec i Francji.

W środę trzech anonimowych libańskich urzędników powiedziało Reuterowi, że mała liczba doradców wojskowych już działa i uczestniczy w operacjach wojskowych w Syrii w celu wsparcia sił reżimu.

Przytłoczony pytaniami o rosyjskie plany wobec Syrii, Ławrow powiedział: ?Rosja nie podejmuje żadnych dodatkowych kroków,? oprócz prowadzenia misji szkoleniowych dla syryjskiej armii w tym momencie, ale tak jak Putin, stwierdził, że istnieją otwarte drzwi do rozszerzenia zakresu działań.

?Jeśli jest to konieczne, będziemy działać w pełnej zgodności z prawem rosyjskim, prawem międzynarodowym i naszymi zobowiązaniami, wyłącznie na wniosek i za zgodą rządu Syrii i innych krajach regionu, jeśli dojdzie do rozmów na temat pomocy w walce z terroryzmem,? powiedział Ławrow.

Anonimowi urzędnicy mówią, że Rosja ustanowiła wieżę kontroli ruchu lotniczego i przetransportowała składane mieszkania dla około 1000 osób na lotnisko nieopodal miasta Latakia.

Czytaj także: Rosyjska interwencja wojskowa w Syrii?

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.