Bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) podczas lądowania w bazie lotniczej Latakia w Syrii po przeprowadzeniu nalotów na pozycje ISIS. / Wikimedia Commons.

Rosja znów wtargnęła w turecką przestrzeń powietrzną

Agencja prasowa Dogan poinformowała, że MSZ Turcji wezwało do siebie rosyjskiego ambasadora w związku z naruszeniem przez bombowiec Su-34 tureckiej przestrzeni powietrznej.

Do incydentu doszło w piątek, 29 stycznia br., gdy rosyjski bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback), który nadleciał znad Syrii ? i pomimo kilkukrotnych ostrzeżeń po angielsku i rosyjsku ? wleciał nad terytorium Turcji.

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat:

Jednoznacznie i otwarcie wzywamy Federację Rosyjską do odpowiedzialnego zachowania, by nie naruszała tureckiej przestrzeni powietrznej, która jest także przestrzenią powietrzną NATO.

W sobotę, 30 stycznia br. rosyjski ambasador w Turcji Andriej Karlow został wezwany do tureckiego MSZ, gdzie przekazano mu stanowczy protest. Tureckie władze ostrzegły Rosję, że jej działania zmierzają do eskalacji problemów, mimo jasnych ostrzeżeń ze strony naszego kraju i NATO.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg wezwał obie strony do zachowania spokoju oraz deeskalację napięcia. Zaapelował także do Rosji, by działała w sposób odpowiedzialny i z pełnym poszanowaniem natowskiej przestrzeni powietrznej oraz o zapewnienie, że takie naruszenia już się nie powtórzą.

W dniu 24 listopada ubiegłego roku Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec taktyczny Su-24M (w kodzie NATO: Fencer), który naruszył jej przestrzeń powietrzną (czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy). Incydent wywołał serię napięć na linii Ankara-Moskwa.

Na początku grudnia ubiegłego roku Rosja poinformowała, że bombowce Su-34 operujące z syryjskich baz lotniczych zostały uzbrojone w pociski klasy powietrze-powietrze dla samoobrony (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze). Bombowce tego typu prowadzą naloty na pozycje terrorystów z ISIS w Syrii.

Czytaj także:

Implikacje incydentu zbrojnego między Republiką Turcji a Rosją, dla obecnych i przyszłych relacji między tymi państwami

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.