/Fot. history.com

Rosjanie i Amerykanin aresztowani za wywożenie „wrażliwych” materiałów do Rosji

W dniu 6 października br. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o aresztowaniu trzech osób w związku z wywożeniem wrażliwych wojskowych technologii takich jak cyfrowo-analogowe konwertery i układy scalone do Federacji Rosyjskiej.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. /Fot. Wikimedia Commons.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. /Fot. Wikimedia Commons.

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (The United States Department of Justice) w związku ze sprawą zatrzymane zostały trzy osoby ? dwaj obywatele Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Aleksandrowicz Karpienko i Aleksiej Krutilin, jak i obywatel Stanów Zjednoczonych Aleksiej Barysheff.

Powodem aresztowania wyżej wymienionych osób miało być wywożenie przez nie z terytorium Stanów Zjednoczonych do Federacji Rosyjskiej wrażliwych amerykańskich technologii takich jak cyfrowo-analogowe konwertery i układy scalone wykorzystywane przy budowie wojskowych radarów oraz systemów naprowadzania pocisków.

Według rządu Stanów Zjednoczonych trzej mężczyźni, którym przewodził Aleksiej Barysheff prowadzili działania mające na celu pozyskiwanie od wytwórców i dostawców produktów w Stanach Zjednoczonych mikroelektroniki oraz eksportowanie jej do Federacji Rosyjskiej przy jednoczesnym unikaniu kontroli amerykańskich władz.

Warto zaznaczyć, że amerykańskie władze za pośrednictwem odpowiednich agencji rządowych kontrolują przepływ najnowocześniejszych technologii ze względu na możliwe wykorzystanie jej do celów wojskowych i wiążące się z tym zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Trzech mężczyzn zatrzymano w tym samym czasie ? taki ruch miał uniemożliwić któremukolwiek z nich ucieczkę przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Komunikat Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnia, że Aleksiej Barysheff ? obywatel USA pochodzenia rosyjskiego ? do eksportu wrażliwych technologii wykorzystywał dwie firmy zarejestrowane w Nowym Jorku.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.