Su-30SM. / Wikimedia Commons.

Rosjanie ostrzelali Izraelczyków?

Według izraelskiej gazety Yedioth Ahronoth, w ostatnich tygodniach rosyjskie samoloty myśliwskie co najmniej dwa razy ostrzelały izraelskie maszyny wojskowe. Inne media w tym kraju informowały wcześniej o podobnych incydentach.

W piątek, 22 kwietnia br. w izraelskim dzienniku Yedioth Ahronoth opublikowano raport, mówiący o tym, że ostatnich tygodniach rosyjskie samoloty myśliwskie co najmniej dwa razy ostrzelały izraelskie maszyny wojskowe.

Według gazety, sprawę incydentów miał poruszyć prezydent Izraela, Re?uwen Riwlin podczas wizyty w Moskwie, a o których pojęcia miał nie mieć Władimir Putin, zwłaszcza, że siły lotnicze obu krajów starają się koordynować swoje działania w związku z wojną domową w Syrii.

Raport twierdzi, że incydenty te były powodem dołączenia prezydenta Riwlina do delegacji z premierem Benjaminem Natenjahu na czele, zmierzającej do rosyjskiej stolicy na spotkanie z prezydentem Putinem i ministrem obrony gen. Szojgu.

Wcześniej, we wtorek 19 kwietnia br. media izraelskie wskazywały na nieregularne incydenty przygraniczne w ostatnich dniach, gdy izraelskie myśliwce napotykały rosyjskie maszyny wzdłuż granicy syryjskiej. Na izraelskiej stronie internetowej Ynet news pojawiła się informacja jakoby pojedynczy rosyjski myśliwiec został poderwany do przechwycenia, gdy izraelska maszyna operowała wzdłuż północnej granicy z Syrią. Nie jest jasne, dlaczego podniesiono alarm, a obie maszyny nie nawiązały kontaktu ani radiowego, ani wzrokowego.

Telewizja Channel 2 (Arutz 2) informowała o jeszcze innym incydencie, gdy izraelskie samoloty prowadzące patrol nad międzynarodowymi wodami w pobliżu wybrzeża syryjskiego. Miało się zbliżyć do nich kilka myśliwców rosyjskich, o mało co nie powodując konfrontacji. Z kolei Channel 10 (Arutz 10), powołując się na dziennikarza śledczego Alona Ben-Davida, zajmującego się sprawami wojskowymi, poinformowała w czwartek, 21 kwietnia br., że pojedynczy samolot rosyjski został poderwany, by zbliżyć się do grupy izraelskich maszyn, patrolujących niebo w pobliżu wybrzeża syryjskiego.

F-15I Ra'am. / Wikimedia Commons.

Izraelski F-15I Ra’am. / Wikimedia Commons.

Ciężko zweryfikować doniesienia mediów, gdyż nie ma oficjalnego potwierdzenia w izraelskich i rosyjskich siłach zbrojnych, niemniej poruszenie tych spraw na najwyższym szczeblu państwowym dodaje powagi temu problemowi. To również nie pierwsze spotkania izraelskich i rosyjskich maszyn od czasu interwencji wojskowej Kremla w Syrii. W nocy z 1 na 2 października ubiegłego roku sześć rosyjskich myśliwców Su-30SM przechwyciło cztery izraelskie F-15I Ra?am, gdy te naruszyły przestrzeń powietrzną Syrii (czytaj więcej: Rosjanie przechwycili izraelskie myśliwce).

Podczas spotkania na Kremlu, politycy izraelscy mieli wyrazić chęć do wzajemnego poszanowania, oceniając jednak dotychczasową koordynację obu sił lotniczych jako bardzo udaną.

Postawiłem sobie za cel spotkania wzmocnienie koordynacji pomiędzy Rosją a Izraelem, aby zapobiec incydentom. Myślę, że wyjaśniliśmy sobie pewne sprawy i to jest bardzo istotne. – powiedział Natenjahu po spotkaniu z Putinem.

Czytaj także:

Pierwsze dostawy Procy Dawida dla Izraela

Izrael ujawnił plany przezbrojenia w myśliwce F-35I ?Adir?

Dodatkowa eskadra F-15 dla Izraela

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.