Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu w Iranie [ZDJĘCIA]

Portal Al-Masdar Al-Arabi poinformował, że Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie DIA/NATO: Backfire-C) w irańskiej bazie lotniczej Hamedan w zachodniej części kraju, skąd będą bombardować pozycje dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 15 sierpnia br. portal Al-Masdar Al-Arabi (The Arab Source) poinformował, że władze w Moskwie i Teheranie doszły do porozumienia ws. stacjonowania w irańskiej bazie lotniczej Hamedan bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 wraz z samolotami transportowymi Ił-76 (Candid) i personelem wojskowym, skąd będą prowadzone bombardowania pozycji dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

Do tej pory bombowce startowały z bazy lotniczej Mozdok (w republice Północnej Osetii-Alanii) na terytorium Federacji Rosyjskiej, a dystans jaki musiały przebyć np. do Palmyry wynosił ok. 2.150 km. Dzięki nowej lokalizacji, odległość do wspomnianej miejscowości w Syrii spadnie do ok. 900 km. Pozwoli to na zaoszczędzenie paliwa, a więc zmniejszenie kosztów prowadzenia bombardowań, jak i zwiększenie czasu reakcji. Tylko w ostatnim czasie, Rosjanie przeprowadzili serię nalotów bombowych na pozycje terrorystów w Syrii za pomocą Tu-22M3 (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce uderzyły na Dajr az-Zaur [WIDEO], Rosyjskie bombowce uderzyły na stolicę Państwa Islamskiego [WIDEO] oraz Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu uderzyły na Palmyrę).

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, kiedy Moskwa i Teheran porozumiały się ws. stacjonowania bombowców, to w dniu 8 sierpnia br. w Baku odbył się szczyt przywódców Azerbejdżanu, Rosji i Iranu, a wśród tematów rozmów, oprócz gospodarki i współpracy padła deklaracja o zamiarach uregulowania lokalnych konfliktów stanowiących najpoważniejszą przeszkodę w rozwoju współpracy regionalnej, w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu wojennego w Syrii.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Baza lotnicza Hamedan (znana także pod nazwą Noje, od nazwiska kpt. Mohammeda Noje w 1979 roku zginął w akcji w operacji przeciwko Kurdom) leży w górskim rejonie 47 km na północ od miasta o tej samej nazwie w ostanie (prowincji) Hamadan.

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie DIA/NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzne Rosji (WWS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Źródło: Al-Masdar Al-Arabi: Russia deploys jets at Iranian Airbase to combat insurgents in Syria (Pictures)

Aktualizacja:

Niedługo po ujawnieniu informacji o stacjonowaniu w Iranie rosyjskich maszyn wojskowych, bombowce Tu-22M3 i Su-34 (w kodzie NATO: Fullback), startując z Hamedan zaatakowały cele Państwa Islamskiego w Syrii w rejonie Sarakib, Aleppo, Al-Ghab, Jafra i Dajr az-Zur niszcząc 5 dużych magazynów broni i amunicji i paliwa, obozy szkoleniowe terrorystów oraz 3 centra kontroli, zabijając przy tym wieli dżihadystów. MO FR wystąpiło również do władz Iranu i Iraku o zgodę na przelot nad ich terytoriami rakiet manewrujących (cruise). Poniżej nagranie wideo z najnowszego ataku bombowego:

Czytaj także:

Dziesięć rosyjskich bombowców Su-24M2 dla Syrii

Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone

Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]

Początek dostaw S-300 dla Iranu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.