Sewastopol w czasie budowy w stoczni Saint-Nazaire (grudzień 2014). / Źródło: Wikimedia Commons.

Rosjanie uzbroją egipskie okręty desantowe typu Mistral

Rosja planuje dostarczyć sprzęt i śmigłowce dla okrętów desantowych Mistral, które Egipt zakupi od Francji. Jak donosi Siergiej Iwanow, Szef Sztabu Administracji Prezydenta Rosji wartość transakcji może przekroczyć 12 mld USD.

Szef Sztabu Administracji Prezydenta Rosji powiedział, że Egipt zamierza kupić okręty desantowe typu Mistral z Francji, a jego kraj będzie w tym wypadku podwykonawcą, który dostarczy wyposażenie dla okrętów. Podkreśla tym samym, że okręty te bez tego rodzaju wyposażenie byłby by zaledwie ?puszką„. Jak zaznacza Iwanow, łączna wartość sprzętu, który zostanie dostarczony przez Federację Rosyjską wyniesie ?na pewno więcej niż 1 mld USD„.

Początkowo, dwa okręty desantowe typu Mistral zaprojektowano dla zaspokojenia potrzeb rosyjskiej marynarki wojennej. Kontrakt o wartości 1.12 mld ? podpisano pomiędzy Moskwą i Paryżem w czerwcu 2011 roku. Pierwszy okręt typu Mistral, „Władywostok” został zwodowany w 15 października 2013 roku.

Sprzedaż okrętów do Rosji wywołała protesty ze strony Gruzji, państw nadbałtyckich, USA i innych państw członkowskich NATO. W związku z sytuacją we wschodniej części Ukrainy, Stany Zjednoczone i Unia Europejska naciskały na Francję, aby ta zerwała kontrakt. Francuski rząd początkowo ogłosił możliwość wstrzymania dostawy drugiego z okrętów, ostatecznie jednak, w przeddzień szczytu NATO w Walii dostarczenie pierwszego okrętu również zostało zawieszone. Miał być dostarczony do rosyjskiej marynarki wojennej w listopadzie 2014 roku.

Kolejny okręt desantowy typu Mistral, Sewastopol, miał być dostarczony w późniejszym okresie 2015 roku, ale jak wiadomo do transakcji nie doszło. Od umowy odstąpiono.

Egipt zamówił okręty desantowe Mistral z Francji 10 października 2015 roku. Szacuje się, że do nowego właściciela okręty trafią w lecie 2016 roku wraz z barkami desantowymi.

Rosyjski sprzęt, który zostanie dostarczony i zainstalowany na okrętach Mistral, to szereg systemów kontroli i komunikacji. W szczególności na zwrócenie uwagi zasługuje system identyfikacji radarowej 67R ?friend or foe? z Zakładu Elektrotechnicznego Kazan. System jest uniwersalny i może być montowany na okrętach każdego typu. Ponadto, system informacji Sigma-E podchodzący od rosyjskiego dostawcy MARS, który także może być stosowany na okrętach o różnej wyporności, zostanie zdemontowany.

Pierwotnie zbudowane dla rosyjskiej marynarki wojennej okręty desantowe typu Mistral, miały być wyposażone w elektrooptyczny system telewizyjny MTK-201ME, który jest używany w elektronice pokładowej korwet Projekt 20380. Z pokładu okrętów Mistral znikną także urządzenia łączności satelitarnej R-793-M Pritsep-M i R-794-1 Tsentavr-NM1, 16 kanałowe radioodbiorniki R-693 oraz odbiorniki R-774SD1.1 (pracujące na długim paśmie częstotliwości).

Kamov Ka-52K (kod NATO: Hokum-B) jest morską wersją śmigłowca Ka-52. Opracowaną między innymi dla operowania z okrętów Mistral. W przeciwieństwie do modelu bazowego cechuje się składanymi łopatkami wirnika nośnego. Śmigłowce Kamov Ka-52K posiadają ponadto wzmocnione podwozie. Są przystosowane do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych Kh-31A i Kh-35. Wcześniej te pociski rakietowe mogły przenosić jedynie myśliwce pokładowe Mikoyan MiG-29K i MiG-29KUB (kod NATO: Fulcrum) a także myśliwce Sukhoi Su-30 (kod NATO: Flanker-C).

Czytaj także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.