Su-34 / Wikimedia Commons.

Rosjanie użyli bombowców do zniszczenia zatoru rzecznego [WIDEO]

W dniu 18 kwietnia br. dwa bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) zostały użyte do zniszczenia lodu, który stworzył zator na rzece Suchona na północy europejskiej części Rosji.

Dwa bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) z 47. Samodzielnego Mieszanego Pułku Lotniczego bazującego na lotnisku Baltimor w Woroneżu użyto w dość nietypowej misji na terenie Rosji.

Samoloty precyzyjnie zrzuciły bomby lotnicze na lód, zalegający na rzece Suchona, który stworzył naturalną zaporą zagrażającą dla 4.500 okolicznych mieszkańców. Operacja została przeprowadzona pod nadzorem ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych, gen. por. Władimira Puczkowa, który nakazał zrzut ładunków co godzinę, aż do skutku.

Suchona biegnie na północy Rosji, na wschód od Jeziora Ładoga uważana za górny bieg Dwiny, którą tworzy po połączeniu z rzeką Jug.

Czytaj także:

Jordania zainteresowana zakupem bombowców taktycznych Su-34? [WIDEO]

Rosyjskie myśliwce w Arktyce

Rosyjskie bombowce dla Algierii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.