Sewastopol w czasie budowy w stoczni Saint-Nazaire (grudzień 2014). / Źródło: Wikimedia Commons.

Rosjanie wyposażą egipskie Mistrale?

Agencja prasowa TASS poinformowała, że Egipt zwrócił się z prośbą do Rosji, by ta wyposażyła okręty desantowe typu Mistral zakupione we Francji w sprzęt radioelektroniczny.

?Egipska delegacja wojskowa, która prowadziła rozmowy z rosyjskim eksporterem broni, [firmą] Rosoboroneksport stwierdziła, że na okrętach desantowych Mistral zakupionych we Francji chce zamontować sprzęt radioelektroniczny produkcji rosyjskiej, w tym systemy walki elektronicznej i poprosiła Rosję o ich dostarczenie stwierdziło źródło TASS.

Według źródła agencji prasowej TASS, Egipt planuje złożyć wniosek o udostępnienie pewnych elementów wyposażenia radioelektronicznego w kolejnej rundzie rozmów z Rosoboroneksportem ? która może mieć miejsce w kwietniu-maju br. Rosoboroneksport nie wydał na razie żadnego komentarza w tej sprawie.

Już wcześniej wiadomo było, że Rosja i Egipt dyskutowały w sprawie dostaw sprzętu łączności i systemów kontroli dla okrętów desantowych typu Mistral, ale pod koniec lutego ogłoszono, że decyzja nie została jeszcze podjęta. Wraz z wyposażeniem okrętów w systemy, Rosja może dostarczyć śmigłowce Kamow Ka-52K.

Kamow Ka-52K (kod NATO: Hokum-B) jest morską wersją śmigłowca Ka-52. Opracowaną między innymi dla operowania z okrętów Mistral. W przeciwieństwie do modelu bazowego cechuje się składanymi łopatkami wirnika nośnego. Śmigłowce Ka-52K posiadają ponadto wzmocnione podwozie. Są przystosowane do przenoszenia pocisków przeciw-okrętowych Kh-31A i Kh-35. Wcześniej te pociski rakietowe mogły przenosić jedynie myśliwce pokładowe Mikojan MiG-29K i MiG-29KUB (kod NATO: Fulcrum), a także myśliwce Suchoj Su-30 (kod NATO: Flanker-C).

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.