„Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku” pod naszym patronatem medialnym

Miło Nam poinformować, że na księgarskich półkach pojawiła się właśnie wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka „Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku” nad którą nasz portal objął patronat medialny.

Wygłoszone 31 grudnia 1999 r. orędzie Borysa Jelcyna i przekazanie władzy Władimirowi Putinowi jest symbolicznym początkiem procesu odbudowy pozycji Rosji jako mocarstwa. Putin rozpoczął modernizację i centralizację państwa, bazując na klasycznych założeniach myślenia strategicznego. Jakie to były założenia? Co jest zasadniczym celem rosyjskiej polityki? Jakie działania mają doprowadzić do jego realizacji? Jakie obszary strategiczne zostały uznane za kluczowe? W jakim stopniu rosyjska polityka jest skuteczna?

Problematyka rosyjskiej polityki oraz prezentacja rosyjskiego potencjału militarnego stanowi ważny element polskich badań politologicznych i w naukach o bezpieczeństwie oraz obronności. Autorzy, korzystając z rosyjskich źródeł oraz własnego bogatego doświadczenia w dziedzinie obronności, przyjrzeli się uwarunkowaniom i sposobom osiągania celów strategicznych przez Federację Rosyjską oraz sposobom wykorzystania potencjału militarnego, w oparciu o przyjęte założenia strategiczne i komplementarnie budowane strategie sektorowe. Przedstawili swoje analizy i oceny zachodzących przekształceń i podejmowanych działań, omówili najważniejsze zapisy rosyjskich dokumentów strategicznych i skorelowali je z wybranymi procesami polityczno-militarnymi i gospodarczymi.

W ramach wprowadzenia przedstawiono uwarunkowania rosyjskiej szkoły myślenia strategicznego oraz jej dorobek. Następne rozdziały prezentują autorskie oceny efektywności realizacji kolejnych etapów rosyjskiej great strategy od 2000 do połowy 2017 r. Zbudowane są według podobnego schematu: analiza kształtu rosyjskiej polityki bezpieczeństwa na tle uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, ocena roli i sposobu wykorzystania potencjału militarnego, ocena przeobrażeń myśli wojskowej, ocena kierunków rozwoju rosyjskich sił zbrojnych. Ostatnie trzy rozdziały poświęcone zostały rosyjskiej strategii w odniesieniu do Ukrainy i międzynarodowym konsekwencjom kryzysu ukraińskiego. Książka zawiera wiele danych liczbowych i szczegółów technicznych przedstawiających stan wyposażenia i uzbrojenia armii rosyjskiej.

Książka będzie doskonałą pomocą dla studentów historii, politologii, stosunków międzynarodowych, obronności i bezpieczeństwa oraz szkół wojskowych. Może być również interesującą lekturą dla pasjonatów wojskowości, strategii i militariów, a także współczesnej Rosji.

Publikacja pod redakcją prof. Piotra Mickiewicza.

Autorzy:

Piotr Mickiewicz

 prof. zw. dr hab., politolog i historyk dziejów najnowszych. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1990?1997 oficer Grupy Okrętów Szkolnych, a następnie wykładowca akademicki. Obecnie zatrudniony na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej oraz jako Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Redaktor naczelny ?Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego? i przewodniczący regionalnego komitetu Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Przez dwie kadencje sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Jego główne zainteresowania badawcze to problematyka wykorzystywania potencjału militarnego w polityce państw oraz polityczno-militarnego oddziaływania państw i aktorów niepaństwowych na akwenach morskich.

Daniel Kasprzycki

 Doktorant Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, absolwent studiów magisterskich w zakresie bezpieczeństwa narodowego i stosunków międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Specjalizuje się w problematyce współczesnych konfliktów zbrojnych i sporów międzypaństwowych.

Cezary Pawlak

 Oficer Wojska Polskiego w stopniu pułkownika, pełni służbę w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Obecnie doktorant Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Jego główne zainteresowania badawcze to problematyka przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom bezpieczeństwa, zwłaszcza zagrożeniom terrorystycznym, asymetrycznym i prowadzonych metodą działań hybrydowych.

Henryk Sołkiewicz

 Wiceadmirał, doktor nauk wojskowych. Pełnił służbę na różnych stanowiskach w jednostkach liniowych, szkolnictwie oraz w sztabach w Marynarce Wojennej Zajmował stanowiska zastępcy szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Marynarki Wojennej, szefa Oddziału Rozpoznania i Sztabu Marynarki Wojennej, szefa Oddziału Operacyjnego, szefa Sztabu Logistyki Marynarki Wojennej, szefa Sztabu Marynarki Wojennej. W 2006 roku odszedł w stan spoczynku. W trakcie służby wojskowej i po jej zakończeniu pracował jako nauczyciel akademicki w ówczesnej Wyższej Szkole Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej. Jego zainteresowania naukowe to problematyka rozwoju morskiej sztuki wojennej oraz morskiej techniki wojskowej.

Tomasz Szubrycht

 Komandor, prof. dr hab., dowódca wojskowy, pracownik naukowy i wykładowca akademicki. Były dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich, obecnie Rektor ? Komendant Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej rozpoczął służbę w grupie Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Ukończył także studia specjalistyczne Naval Amphibious School w San Diego oraz kurs stosunków międzynarodowych organizowany przez wykładowców z Harvard University. Jest uznawany za eksperta z zakresu strategii sił morskich, współautor Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP, będącej oficjalnym dokumentem strategicznym Biura Bezpieczeńśtwa Narodowego. Twórca ?Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego? i redaktor Leksykonu bezpieczeństwa morskiego.

 


 

Autor: Piotr Mickiewicz, Daniel Kasprzycki, Cezary Pawlak, Henryk Sołkiewicz, Tomasz Szubrycht

Tytuł: Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oprawa: Miękka 

Rok wydania: 2018

ISBN: 9788301196899

Liczba stron: 336

Format: 14,5 x 20,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.