RFS Wariag (011), krążownik rakietowy projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) / mil.ru.

Rosyjski krążownik rakietowy RFS ?Wariag? na Filipinach [WIDEO]

W dniu 20 kwietnia br. do portu w Manilii wszedł rosyjski krążownik rakietowy RFS Wariag (011), wraz z tankowcem Pieczenga, w ramach kurtuazyjnej wizyty i zapowiedzianych wcześniej ćwiczeń filipińsko-rosyjskich, co jest odczytywane jako kolejny krok do zbliżenia z Kremlem przez kontrowersyjnego prezydenta tego kraju, Rodrigo Duterte.

Manila, Filipiny. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 20 kwietnia br. w południowej części Zatoki Manilskiej odbyło się powitanie dwóch rosyjskich okrętów: krążownika rakietowego RFS Wariag (011), projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava), flagowej jednostki rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego oraz towarzyszącego mu tankowca Pieczenga. Wizyta ma charakter kurtuazyjny, a okręty pozostaną na filipińskich wodach terytorialnych przez cztery dni, w ciągu których Rosjanie wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z jednostkami Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas).

Zapowiedź tychże ćwiczeń pojawiła się na początku roku, podczas wizyty innego rosyjskiego okrętu wojennego na Filipinach. W dniu 3 stycznia br. do portu w Manili weszły: niszczyciel rakietowy RFS Admirał Tribuc (564), projektu 1155 Udałoj (w kodzie NATO: Udaloy), przeznaczony głównie do zadań zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz towarzyszący mu tankowiec Borys Butomato. Prezydent Filipin powiedział wówczas, że ?rosyjska flota może cumować w filipińskich portach w dowolnym czasie i celu? (czytaj więcej: Zbliżenie rosyjsko-filipińskie? Wizyta niszczyciela rakietowego RFS ?Admirał Tribuc? w Manili).

Rzecznik prasowy dowództwa Hukbong Dagat ng Pilipinas, kpt. Lued Lincuna powiedział, że Filipiny mają nadzieję na uczenie się od Rosjan podczas działań szkoleniowych oraz demonstrację zaawansowanych urządzeń i systemów uzbrojenia. Harmonogram wizyty obejmuje nie tylko szkolenie, ale także zajęcia sportowe z załogą okrętu oraz koncert rosyjskiej orkiestry w Manili.

Dowódca Wariaga, kpt. 1. rangi Aleksiej Uljanienko powiedział, że wizyty portowa będzie miała znaczący wkład w umocnienie stosunków [dwustronnych] i utrzymanie stabilności w regionie. Wcześniej, okręty rosyjskie wizytowały Koreę Południową. W dniu 11 kwietnia br. weszły do portu w Pusan, gdzie przebywały przez cztery dni. Wizyta zbiegła wraz ze wzrostem napięcia w regionie wokół Korei Północnej i jej programu rakietowego oraz nuklearnego.

Moskwa zapowiedziała udzielenie pomocy byłej kolonii Stanów Zjednoczonych w walce z ekstremizmem i piractwem, zacieśniając współpracę i szkolenia w obszarach, gdzie Filipiny tradycyjnie ściśle współpracują z Waszyngtonem. W przyszłym miesiącu prezydenci obu państw mają podpisać w Moskwie szereg umów dotyczących obronności. Duterte poinstruował ministerstwo obrony, aby przedstawiło ewentualne zapotrzebowanie na nowoczesne wyposażenie wojskowe, które mogłoby nabyć w Rosji, takie jak bezzałogowe aparaty latające (UAV), wyposażenie noktowizyjne, karabiny wyborowe, a nawet śmigłowce.

Prezydent Filipin, odpierając zarzuty opozycji dotyczące zbliżenia z Rosją czy Chinami, nazwał swoją politykę zagraniczną ?niezależną?, która ma na celu dywersyfikację partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, których działania na arenie międzynarodowej nazwał ?hipokryzją?.

Krążownik rakietowy RFS Wariag (wcześniej Czerwona Ukraina) jest okrętem projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava). Ma 186,4 metra długości, 20,8 metra szerokości, zanurzenie 8,4 metra oraz wyporność całkowitą 12.500 ton. Okręty tego projektu były budowane jeszcze w czasach sowieckich jako duże, konwencjonalne i silnie uzbrojone krążowniki rakietowe (uzupełnienie atomowych krążowników projektu 1144 Orłan; w kodzie NATO: Kirov ? przyp. red.). Rosjanie planowali wdrożyć łącznie dziesięć jednostek, potem zapotrzebowanie zmniejszono do czterech, jednakże udało się ukończyć tylko trzy. Wszystkie obecnie służą w Marynarce Wojennej Rosji (WMF): RFS Moskwa we Flocie Czarnomorskiej, a RFS Marszał Ustinow we Flocie Północnej, do służby w której powrócił po remoncie i modernizacji pod koniec ub. r. (czytaj więcej: Krążownik rakietowy ?Marszał Ustinow? po pierwszych próbach od zakończenia modernizacji). Po rozpadzie Związku Sowieckiego, niedokończony okręt o nazwie Ukraina pozostał własnością stoczni Nikołajew, która znalazła się pod nowym rządem w Kijowie, lecz nigdy nie został ukończony, a we wrześniu 2015 roku Ukraińcy wystawili go na sprzedaż (czytaj więcej: Krążownik rakietowy ?Ukraina? na sprzedaż).

Źródło:

reuters.com: Russian navy visits Philippines as Duterte tightens ties with U.S. foes

Czytaj także:

Morze Południowochińskie: Prezydent Filipin rozkazał wysłać wojsko na sporne wyspy

Wkrótce największy pokaz siły Japonii na morzu od zakończenia wojny

Filipiny zwiększają potencjał obronny w obliczu wzrastającego napięcia w stosunkach z ChRL

Marynarka Wojenna Rosji podsumowuje strzelania rakietowe w 2016 roku

Rosja: Położono stępkę pod korwetę projektu 20386 Dierzkij [WIDEO]

Surrogat ? dron-symulator okrętu podwodnego dla WMF?

Rosja: Testy systemu przeciwlotniczego Tor-M2KM na fregacie rakietowej [WIDEO]

Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu wybrzeży USA; R-500 w służbie?; Incydent na Morzu Czarnym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.