RFS Smietliwyj, rosyjski niszczyciel rakietowy projektu 61E (w kodzie NATO: Kashin). / Wikimedia Commons.

Rosyjski niszczyciel oddał strzały ostrzegawcze w kierunku tureckiej jednostki

W dniu 13 grudnia br., płynący po Morzu Egejskim, rosyjski niszczyciel rakietowy RFS Smietliwyj oddał strzały ostrzegawcze do tureckiego kutra rybackiego Geçiciler-1, gdy ten nie odpowiadając na wezwania radiowe, zbliżył się do okrętu wojennego.

Według oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, w niedzielę rano na Morzu Egejskim niedaleko greckiej wyspy Limnos, do rosyjskiej jednostki na odległość 1 kilometra, zbliżył się turecki kuter. Pomimo kilku prób podjętych przez załogę niszczyciela RFS Smietliwyj, turecka jednostka nie odpowiedziała na ostrzeżenia przez radio i nie zareagowała na wizualne sygnały, czyli semafory i race ostrzegawcze. Odległość między jednostkami zmniejszyła się do 600 metrów.

Aby zapobiec kolizji obu jednostek, rosyjski niszczyciel oddał w kierunku Turków strzały ostrzegawcze z broni małokalibrowej z bezpiecznej odległości. Natychmiast potem, załoga kutra Geçiciler-1 gwałtownie zmieniła kurs nadal pozostając w ciszy radiowej i ominęła Rosjan w odległości ok. 540 metrów. Rząd w Ankarze nie skomentował tych doniesień, a do rosyjskiego MSZ został wezwany w tej sprawie turecki attaché wojskowy.

Turecki kuter rybacki Geçiciler-1. / Źródło: milliyet.com.tr

Turecki kuter rybacki Geçiciler-1. / Źródło: milliyet.com.tr

Incydent wydaje się interesujący, gdyż załoga tureckiego kutra poinformowała turecką straż wybrzeża, że ze strony rosyjskiego okrętu nie padły żadne strzały ostrzegawcze, a Geçiciler-1 wyminął go w odległości około 1 mili morskiej (ok. 1850 metrów), kontynuując swój rejs.

RFS Smietliwyj jest niszczycielem rakietowym projektu 61E (w kodzie NATO: Kashin) i pozostaje w służbie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej od 1969 roku. Okręt przeszedł w latach 90. XX wieku gruntowną modernizację, która obejmowała m.in. przezbrojenie jednostki w pociski przeciw-okrętowe Ch-35 Uran (w kodzie DIA/NATO: SS-N-25 Switchblade), które są odpowiednikiem amerykańskiego pocisku Harpoon. Wersja pocisku Ch-35U jest przenoszona przez większość samolotów morskiego lotnictwa taktycznego Rosji, a także samoloty patrolowe i ZOP Tu-142 (w kodzie NATO: Bear-F Mod 1) i śmigłowce Ka-27 (w kodzie NATO: Helix).

Czytaj więcej o kryzysie turecko-rosyjskim:

Ankara: Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną Turcji

Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Implikacje incydentu zbrojnego między Republiką Turcji a Rosją, dla obecnych i przyszłych relacji między tymi państwami

Rosjanie zbombardowali konwój z ropą ISIS niedaleko granicy tureckiej [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.